ВМРО-ДПМНЕ: МВР ќе плаќа 1/3 поскапа храна од лани, добитник на тендерот е фирма чиј сопственик е близок до Спасовски

МВР ќе плаќа 1/3 поскапа храна од лани, добитник на тендерот е фирма чиј сопственик е близок до Спасовски. 3.3 милиони евра потрошила МВР лани за набавка на храна, а до 4.5

Совети до македонските граѓани: Како да се заштитите од „кракен“, новиот сој на Ковид-19?

Заштитата од новиот сој на Ковид-19, „кракен“, е идентична со претходните. Неопходен е сериозен пристап на граѓаните и придржување до дадените препораки. Тоа се носење маска во здравствени институции, во затворен простор

Нов Зеланд доби нов премиер

Новиот премиер на Нов Зеланд, Крис Хипкинс доаѓа на местото на досегашната премиерка Џасинда Ардерн, која минатата недела ја изненади јавноста објавувајќи дека си поднесува оставка, велејќи дека нема повеќе сила да

Радев: Ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај на антибугарската омраза

Бугарскиот претседател Румен Радев, по предлогот од вчерашната седница на Советот за безбедност на бугарски државјани да им биде забранет влез во државава, изјави дека ќе се активираат сите европски механизми за

„Експрес.мк“: Ахмети и ДУИ прогласија 800.000 луѓе за непријатели на Албанците, меѓу нив и многу Албанци (ФОТО)

Ако се пресмета бројот на луѓето кои што лидерот Ахмети и партијата ДУИ ги обвинија за непријателство кон Албанците се доаѓа до најмалку околу 800 илајди граѓани кои секојдневно ги гледаат програмите

Вистинска зима со снег во јануари – на овие места вечерва наместо дожд врне снег, викендов ќе биде идеален за да ги посетите! (ФОТО)

Снег вечерва врне на неколку места во земјава. Речиси на сите повисоки планини снегот и вечерва не престанува да врне, додека дожд има на пониските места и во главниот град на нашата

Пандов: Сите македонски граѓани и патриоти на 4 февруари треба да бидат во Св. Спас на гробот на Гоце Делчев, да се поклониме на херојот кој се вгради во нашата борба за државност

Сите македонски граѓани и патриоти на 4 февруари треба да бидат во Св. Спас на гробот на Гоце Делчев, да се поклониме на херојот кој се вгради во нашата борба за државност,

(ВИДЕО) Како е да се биде припадничка на елитните полициски и армиски единици

„360 степени“ доби пристап до дел од редовните обуки на единиците „Тигар“ и ЕБР во рамките на МВР и Ренџерскиот баталјон во рамките на АРСМ и ги постави прашањата – колку жени

Намалена видливост до 20 метри поради магла во Крушево

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно влажни коловози, а намалена видливост поради магла до 20 метри има во Крушево. Како што информира АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци

Министерство за економија се реорганизира, се формира Државен пазарен и технички инспекторат

Владата на денешната седница го задолжи Министерството за економија да го спроведе Планот за негова реорганизација кој, меѓу другото, предвидува спојување на Државниот пазарен инспекторат со Државниот инспекторат за техничка инспекција и