Роналдо нема да ја промовира кандидатурата на Саудиска Арабија за СП 2030 поради учеството на Португалија во борбата

Кристијано Роналдо не стана амбасадор на кандидатурата на Саудиска Арабија за Светското првенство во 2030 година поради Португалија. Неколку медиуми веднаш напишаа дека по преселбата во Ал-Наср, 37-годишниот фудбалер ќе учествува во

Ковачевски: Со Шоле разговаравме и за борбата против корупцијата

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски по неговата денешна средба во Скопје со советникот во американскиот Стејт департмент Дерек Шоле изјави дека како дел од темите за кои разговарале била и борбата против корупцијата

САД: Приземјени сите авиони – дефект на компутерскиот систем за следење летови

Сите авиони низ САД денеска беа приземјени поради дефект во компјутерскиот систем за следење летови на Федералната управа за авијација. Администрацијата преку Твитер објави дека работи на рестартирање на системот „НОТАМ“, што

ДАРАВЕЛСКИ ОСТАНУВА ВО ЗАТВОР – од судот велат дека казната за криминалот кој го сторил не застарела

Поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски останува во затворот во Идризово. Од Министерството за правда за „Фокус“ информираат дека судот во Куманово сепак пресметал дека на Даравелски, не му е застарено

Зеленски на Златните глобуси: Нема да има трета светска војна, ова не е трилогија

Зеленски ѝ порача на холивудската публика дека „војната во Украина сè уште не е завршена, но плимата се врти и веќе е јасно кој ќе победи“, што предизвика аплауз од толпата Украинскиот

Подрачното училиште „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во Хром доби нов училишен инвентар

Подрачното училиште „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во Хром доби нова училишна опрема.  -Од страна на фирмата „Мериан Ас“, доставени се 90 клупи, 190 училишни столчиња, 15 училишни клупи за 1-во и 2-ро

Министерството за правда потврди: Апсолутна застареност за извршување на казната на Даравелски настапува во 2028 г.

Согласно известувањето од Основен суд Куманово, апсолутна застареност на извршувањето на казната по пресуда на Основниот суд Скопје 1 К.бр.809/05 настапува на 26.3.2028 година. Застареност констатира само надлежен суд, велат од Министерството

Школи ги тужат социјалните медиуми, им ги пореметиле децата

 Во жалбата на 91 страница, школите тврдат дека компаниите кои управуваат со социјалните медиуми доведоа до загадување на социјалната атмосфера во која живеат нивните деца кои особено се таргетирани од големите платформи.

Кино утро: Шест наслови наменети за мали и големи деца од утре во Кинотека

Почнувајќи од  12 јануари (четврток), со по три филмски проекции дневно во попладневните и вечерните часови, Кинотеката и оваа година останува верна на традиционалното КИНО УТРО. Годинава во Кинотеката доаѓаат најпознатите негативци од филмското