ВИДЕО ОД ВНАТРЕШНОСТА НА ЗГРАДИТЕ ДОДЕКА СЕ РУШЕА КАКО КУЛИ ОД КАРТИ – ѕидовите паѓаат како да се од хартија…

На Јутјуб се појави уште едно видео од разорниот земјотрес што ја погоди Турција пред една недела. И додека бројката на загинати расте од минута во минута и истата се искачи над

Курти: Не може да има целосна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина без взаeмно признавање

Косовскиот премиер за новинарите во Приштина денеска изјавил дека европските и американските претставници прифатиле признавањето да биде дел од конечниот договор, пренесува регионалниот сервис на Радио Слободна Европа (РСЕ) Косовскиот премиер Албин

Делегација од Теслиќ во посета на Општина Кисела Вода

Делегација предводена од заменик градоначалникот на градот Теслиќ во Република Српска, Борислав Тесиќ, денеска беше во посета на општина Кисела Вода, информираат од општината. На средбата со градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, се говорело

ОН: 73 нерегулирани мигранти исчезнаа на отворено море кај Либија

РИМ (АА) – Либискиот огранок на Меѓународната организација за миграција (ИОМ) на Обединетите нации (ОН) извести дека најмалку 73 нерегулирани мигранти се водат за исчезнати откако брод со кој се превезувале, се

Велешанец добил ќотек во Скопје: Прво го нападнале, па му се заканиле со огнено оружје

Завчера на подрачје на Центар бил нападнат 39-годишен велешанец од повеќе лица. – На 14.02.2023 во 10.00 часот во СВР Скопје, Н.Л.(39) од Велес пријавил дека на 13.02.2023 околу 09.30 часот на

Грција испраќа брод со хуманитарна помош за Турција

Хуманитарната помош од грчките граѓани собрана во општините во Грција, денеска со брод од атинското пристаниште Пиреас заминува за Турција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Хуманитарната помош од 250 кубни метри, содржи

Милошоски: И министерството за здравство личи на „Пазар 3“, за 2 години се менуваат тројца министри

Тоа што остава впечаток освен политичката во Македонија гледаме дека има и една здравствена несигурност. Во изминатите 2 години ние имаме менување на 3 министри за здравство, познатиот Венко Филипче, а сега

РУШЕВИНИ НАМЕСТО НАСЕЛБИ: Повеќе од 50.000 згради уништени или тешко оштетени во разорните земјотреси во Турција

Турските власти денеска соопштија дека вкупно 50.576 згради биле урнати или сериозно оштетени по двата разорни земјотреса минатата недела, јави ДПА. Во извештајот на турското Министерство за урбанизам се наведува дека сите

Град Скопје ќе го реконструира булеварот АСНОМ

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска најави дека ќе се изврши целосна реконструкција на булеварот АСНОМ од крстосницата со булевар Србија до пристапната улица на Куќата на Фудбалот. – Реконструкцијата на оваа