(ИНФОГРАФИК) Како се менуваше Владата на СДСМ и ДУИ во текот на овој мандат

До реконструкција на Владата дојде откако Алијанса за Албанците предводена од Арбен Таравари, по повеќе од два месеца преговори, постигна согласност за соработка со СДСМ и ДУИ Ова е втора реконструкција на

Oткажана уште една манифестација поради недобиена поддршка од Министерството за култура

Деветтото издание на традиционалната театарско-музичка манифестација И ТЕТОВСКИТЕ ГЛУМЦИ ПОА, манифестација која изминатите 8 години ја полни салата на НУ ЦК „Иљо Антески Смок“, за огромна на жал на тетовци оваа година

Мисајловски: Алијанса за Албанците велеше дека ДУИ е канцерот на општеството, а сега влегуваат во коалиција со нив

Слушнавме од нелегитимниот премиер дека има разрешување, но зошто, никој не знае, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕм Владо Мисајловски на денешната собраниска седница. Мисајловски рече дека со оваа реконструкција нема воопшто да го

74 ГОДИШЕН ДЕДО ЛЕЖЕЛ ПОД УРНАТИНИТЕ 9 ДЕНА – спасувачите не можеле да им поверуваат на очите кога го виделе по 227 часа без вода и храна (ВИДЕО)

Спасувачките екипи во Труција продолжуваат со потрагата по преживеани. И по 220 часа од разорниот земјотрес сеуште има случаи кога од урнатините ќе извлечат уште некој жив. Спасувачите успеаја да извлечат 74

Мисајловски: Македонците и македонскиот народ ќе бидат претставени како малцинство во Владата

Моментално, двете најголеми политички партии во албанскиот блок ќе станат една Влада. Тоа значи дека најголем дел на албански претставници ќе влезат во Владата на Ковачевски и претпоставувам дека сите проблеми кои

Силјановска до Ковачевски: Волшебници да ви се овие што ќе ги вклучите во Влада за една година не може да се адаптираат, а не да сменат нешто

Никогаш не сме биле подалеку од ЕУ рече вчера една од најпосветените евро посветени експертки, што сакам да кажам на дневен ред е разрешување на министри. И наместо премиерот да образложи зошто

ПО ТУРЦИЈА СЕ ТРЕСЕ И НОВ ЗЕЛАНД – надзорните камери снимаат што се случува за време на потресот, целиот свет гледа и се стаписува (ВИДЕО)

Посилен земјотрес со јачина од 6,3 степени според рихтеровата скала е регистриран на територијата на Нов Зеланд утрово во 7 часот и 58 минути. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил 80 километри од

Заменик министерот Ључи: Се додека Гаши, Ибрахими и Сали се на чело на Алтернатива, нема да бидам дел од партијата

Заменик министерот за култура, Даим Ључи, на својот фејсбук профил го обвини раководството на партијата на заминување од владејачката коалиција, Алтернатива, дека го бојкотирале во секоја негова иницијатива во текот на последните

ВИДЕО ОД ВНАТРЕШНОСТА НА ЗГРАДИТЕ ДОДЕКА СЕ РУШЕА КАКО КУЛИ ОД КАРТИ – ѕидовите паѓаат како да се од хартија…

На Јутјуб се појави уште едно видео од разорниот земјотрес што ја погоди Турција пред една недела. И додека бројката на загинати расте од минута во минута и истата се искачи над

Курти: Не може да има целосна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина без взаeмно признавање

Косовскиот премиер за новинарите во Приштина денеска изјавил дека европските и американските претставници прифатиле признавањето да биде дел од конечниот договор, пренесува регионалниот сервис на Радио Слободна Европа (РСЕ) Косовскиот премиер Албин