Одржан состанок со Независниот синдикат на пожарникарите 15.2.2023

Градоначалничката на градот Скопје Денела Арсовска, одржа работен состанок со претседателот на Синдикатот на пожарникарите, Тони Бошковски и генералниот секретар на Независниот синдикат на пожарникарите на Македонија Боби Вељаноски, на кој се разговараше

Трипуновски: Ковачевски и Николовски ги кратат субвенциите на земјоделците, од новиот модел бенефит ќе има само за големите фирми на земјоделци блиски до нив

СДС ги прави субвенциите привилегија за олигарсите и неколку големи фирми блиски до нив, без да води грижа за вистинските земјоделци. Наместо да се фалат со новиот начин на субвенционирање, Владата на

„Луфтханза“ има проблем со компјутерските системи, откажани многу летови

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ денеска соопшти дека компанијата има проблеми со своите компјутерски системи. Поради спомнатите проблеми денеска се откажани многу летови, пренесува Блумберг. Портпаролката на компанијата соопшти дека истрагата е во тек.

(ВИДЕО) Земјотресот во Турција преполови село

Турските медиуми јавуваат дека селото во округот Доганшехир во Малатија е буквално пресечено на два дела. Јужниот дел од селото, велат, се спуштил за два метра, додека куќите на север останале недопрени.

Полициска акција низ Скопје: Уапсени шест лица, пронајдена дрога

Полициските службеници вчера имаа акција низ Скопје, при што на различни локации уапсија неколку лица поради дрога. Најпрво во 20.45 часот на подрачјето на Бит Пазар, полициски службеници од Единицата за интервентна

Во Хатај, „Градот на толеранцијата“, каде се мешаат езанот и звукот на камбаните, земјотресот оштети и верски објекти

ХАТАЈ (АА) – Мустафа ЈИЛМАЗ Земјотресите со епицентри во турската област Кахраманмараш ги погоди и џамијата и црквата и синагогата кои се наоѓаат во иста улица во турскиот град Хатај, кој стана

Владата ќе одржи редовна седница

Владата денеска ќе одржи седница, информира владината Прес-служба. За заклучоците и одлуките на седницата, се наведува во соопштението, јавноста ќе биде информирана по завршувањето. ИЗВОР: kurir.mk

Во Барселона откриено производство на гумени бонбони со марихуана

Шпанската полиција откри тајна лабораторија во центарот на Барселона, каде криминална организација произведувала шарени гумени бонбони со марихуана, а потоа ги испраќала во Хрватска, Италија, Франција, Португалија, Германија и Холандија. Пронајдени се

(ВИДЕО) Метеж на германските аеродроми: „Луфтханза“ откажа голем број летови поради проблеми со компјутерските системи

Сите авиокомпании што ѝ припаѓаат на групацијата „Луфтханза“ беа погодени од овој проблем, а фотографиите и видеата од неколку германски аеродроми го докажуваат хаосот што настана Германската авиокомпанија „Луфтханза“ соопшти дека има