Жена спасена од под урнатините 227 часа по земјотресот во Туркије

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Спасувачките екипи спасија 74-годишна жена во Кахраманмараш од под урнатините на зграда, 227 часа по разорните земјотреси кои ги потресоа јужните делови на Туркије, јавува Анадолу. Два разорни земјотреси,

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ОФФ-ФЕСТ ЌЕ СЕ ПРЕМИСЛИ И ЌЕ ЈА ИСКОРИСТИ ЖАЛБАТА КАКО ПРАВНА АЛАТКА, РЕЧЕ МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ОТКАКО ФЕСТИВАЛОТ СЕ ОТКАЖА ПОРАДИ СКРАТЕНИ ПАРИ

Се надевам дека организаторот на Офф-фест ќе се премисли и ќе ја искористи жалбата како правен механизам да реагира, рече денеска министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, откако Скопскиот џез фестивал утринава најави

Студентите од приватните факултети бараат бесплатен градски превоз во Скопје

Студентите од приватните факултети, бараат да користат бесплатен градски превоз во Скопје, информираа денеска претставниците на студентските собранија на два приватни факултети. Претседателот на универзитетско студентско собрание, на Американ Колеџ Скопје, Филип

Најдено решение за исплата на јануарската плата во Кабинетот на претседателот, со покачување од 5 проценти за административните службеници

Најдено е решение помеѓу институциите Претседател на Република Северна Македонија и Министерството за финансии за исплата на плата за претседателот и вработените во Кабинетот на претседателот за месец јануари 2023 година. Како

„Порше“ удри во билборд: МВР со детали за сообраќајката кај Визбегово

По веста која ја објавивме синоќа за сообраќајна несреќа во Визбегово, Министерството за внатрешни работи (МВР) излезе со детали. Синоќа во 21.00 часот млада девојка со нејзиното „порше“ излетала од пат и

Доцнења и откажувања на летовите на „Луфтханза“ поради дефект на системот

БЕРЛИН (АА) – Авиокомпанијата „Луфтханза“ пријави дефект во компјутерските системи, што предизвика доцнење и откажување на летовите, пренесува Анадолу. Германските медиуми објавија вест во која се наведува дека причина за дефектот во

Претставници на бугарските организации во земјава од Османи побарале да посредуваат во смирување на тензиите меѓу Скопје и Софија

По средбата со Османи, претседавачот со Националниот комитет на партијата Граѓанско демократска унија (ГДУ), Ѓорѓи Трендафилов, изјави дека останува да се види дали нивниот апел ќе даде политички резултат. На средбата со

Одржан состанок со Независниот синдикат на пожарникарите 15.2.2023

Градоначалничката на градот Скопје Денела Арсовска, одржа работен состанок со претседателот на Синдикатот на пожарникарите, Тони Бошковски и генералниот секретар на Независниот синдикат на пожарникарите на Македонија Боби Вељаноски, на кој се разговараше

Трипуновски: Ковачевски и Николовски ги кратат субвенциите на земјоделците, од новиот модел бенефит ќе има само за големите фирми на земјоделци блиски до нив

СДС ги прави субвенциите привилегија за олигарсите и неколку големи фирми блиски до нив, без да води грижа за вистинските земјоделци. Наместо да се фалат со новиот начин на субвенционирање, Владата на