„Бата прес“ ја објави книгата „Фудбалски сон“ од холандската авторка Линеке Дајкзул

Книгата за деца и млади „Фудбалски сон“ од познатата холандска авторка Линеке Дајкзул е објавена на македонски јазик во издание на „Бата прес“. Романот од холандски на македонски јазик го преведе Ели

Катица Ќулавкова: Стихозбирката „На врв на јазикот“ е рефлексија на личните и општествените емоции за домот и јазикот

Во присуство на многубројни гости од културната и академската сфера, читатели и претставници на медиумите, вчеравечер (6 јуни), во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје се одржа промоцијата на новата стихозбирка

Почна санацијата на Спомен-костурницата на паднатите борци од НОВ во Струмица

НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј од Струмица, заедно со Министерството за култура, започна со целосна санација на Спомен-костурницата во Струмица како приоритетен проект за тековната 2023 година. Овој

СВЕТСКИ АРХИТЕКТИ ВО СКОПЈЕ НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА 60 ГОДИНИ ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ И 110 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА КЕНЗО ТАНГЕ

Реномирани архитекти, научници и истражувачи од Јапонија, Холандија, Грција, Италија, Полска и САД денес и утре во Скопје ќе разговараат за поуките од минатото, но и за важноста на идеите за солидарност,

Изложба на фотографии „Бисерите на Охридското Езеро“ на Искра Пенева на 13. Денови на македонската култура во Белград

Во Галеријата на Педагошкиот музеј во Белград беше отворена изложбата на фотографии „Бисерите на Охридското Езеро“ на уметницата Искра Пенева во рамки на манифестацијата на 13. Денови на македонската култура во Белград

Промоција на романот „Полиглот“ од Игор Станојоски

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје вечер ќе биде промовиран „Полиглот“ – најновиот роман на Игор Станојоски. Книгата, низ разговор со авторот, ќе ја претстави книжевната критичарка Александра Јуруковска, а фрагменти

МСУ ЌЕ ГИ ИЗЛОЖИ СЛИКИТЕ ДОНИРАНИ ПО СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС ОД ЗЕМЈИТЕ ОД ЦЕНТРАЛНА ЕВРОПА

Изложбата „Дефрагментација“, со дела од колекцијата на Музејот на современата уметност (МСУ) Скопје  подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка, ќе се отвори на 13 јуни во 20 часот. Ќе

Филхармонија протестираше пред Влада

Вработените во Македонска филхармонија денеска протестираа пред зградата на Владата, бидејќи, како што велат, се уште не е променета одлуката за просторно сместување на втора институција во објектот наменски изграден за единствениот

СЕКОЈ ТЕАТАР СИ ИМА СВОЈ ТАЛЕ – НЕНАМЕТЛИВ, ВРЕДЕН, ДРУГАР, КАЖАА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА АКТЕРОТ ТРАЈЧЕ ЃОРГИЕВ ВО МНТ

Со повеќеминутен аплауз, исечоци од актерските изведби и со присетувања за неговата неуморна работа, актерската и театарската фела се прости од својот колега Трајче Ѓоргиев, кој почина во петокот на 56 години

ПОЧИНА АСТРУД ЖИЛБЕРТО, ПЕЈАЧКАТА ШТО ЈА ПРОСЛАВИ „ДЕВОЈКАТА ОД ИПАНЕМА“

Аструд Жилберто, чијашто интерпретација на „Девојката од Ипанема“ стана најпопуларна верзија на песната, почина на 83 години. Пол Ричи, соработник на Жилберто, ја потврди веста на социјалните мрежи откако му јавил нејзиниот