БРУС СПРИНГСТИН СТАНА МИЛИЈАРДЕР

Шефот и официјално е милијардер. Брус Спрингстин (74), познат по прекарот Шефот (The Boss), кој со песните како „Пустелија“ (Badlands), „Гладно срце“ (Hungry Heart) и „Мој роден град (My Hometown) стана рокенрол

НЕНАМЕРЕН ПРОПУСТ Е ШТО ВО СВП НЕ ЈА ВКЛУЧИВМЕ 95-ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕНЦЕНОСЕЦОТ МАТЕЈА МАТЕВСКИ, ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ И ТОЈ ЈУБИЛЕЈ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ

Направен е ненамерен пропуст што одбележувањето на 95 години од раѓањето на поетот и академик Матеја Матевски, кој е и лауреат на Златниот венец, не го вклучивме во годинешната програма на Струшките

СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЌЕ СЛАВАТ 90-ГОДИШНИНА ОД РАЃАЊЕТО НА ПЕТРЕ М. АНДРЕЕВСКИ И 95 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ГАНЕ ТОДОРОВСКИ

Годишнините на двајца истакнати македонски поети: 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски (1934-2006) и 95 години од раѓањето на Гане Тодоровски (1929-2010) ќе се одбележат на годинашното издание на Струшките

Откажани летови, проблеми во медиуми, банки: Голем технички дефект предизвика светски проблем

Бројни институции и компании во светот, меѓу кои аеродроми, банки, болници и медиумски куќи, пријавиле технички дефекти што им предизвикуваат потешкотии, јавуваат светските медиуми. Аеродромите во Берлин и Амстердам пријавија технички проблеми

ФОТО: СЕКСИ ТРУДНИЦА – Пејачката одбројува до породувањето, го запали Инстаграм со слики во костим за капење

Пејачката Катарина Живковиќ ужива во секој момент од бременоста, а тоа неодамна го покажа и на својата страница на Инстаграм. Таа ги воодушеви своите следбеници со фотографија на која позира со стомакот

ПОЧИНА АМЕРИКАНСКИОТ АКТЕР БОБ ЊУХАРТ

Американскиот актер Боб Њухарт, легендарен холивудски комичар, почина на 94 години во неговиот дом, објави неговиот портпарол. Во богатата кариера Њухарт имаше свое стенд-ап шоу, глумеше во божиќниот филм „Елф“, како и

Се празнува Преподобен Сисое Велики

Денеска е Преподобен Сисое Велики. Преподобен Сисое беше Мисирец (Египќанец), сонародник и ученик на основоположникот на пустиножителното монаштво Антониј Велики. По смртта на свети Антониј, Сисое се насели на гората на која

Почина комичарот Боб Њухарт

Американскиот глумец и комичар Џорџ Роберт (Боб) Њухарт почина вчера на 94-годишна возраст во својот дом во Лос Анџелес по кратко боледување, соопшти неговиот публицист. Во 1959 година, некои стрипови што ги