Премиера на дуодрмата „Емигранти“ вечерва во Драмски театар

Вечерва, на 18 март, во 20 часот, на малата сцената на Драмски театар Скопје премиерно ќе биде изведена преставата „Емигранти“ на славниот полски драматург и сатиричар Славомир Мрожек, а во режија на

Балетска претстава „Пепелашка“ во НОБ

На сцената на Националната опера и балет денеска ќе биде изведен современиот балет во три слики „Пепелашка“ од Сергеј Прокофјев. Приказната за „Пепелашка“ во модерна верзија, преточена во прекрасната музика на големиот

ДУОДРАМАТА „ЕМИГРАНТИ“ НА БУЗАЛКОВСКА ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО СКОПСКИОТ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Претставата „Емигранти“ во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот на малата сцена во Драмски театар во Скопје. Бузалковска го постави текстот на Славомир Мрожек, познат полски

Пендаровски прими претставници на Македонското археолошко друштво

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Македонското археолошко друштво. На средбата, соговорниците го запознаа претседателот Пендаровски со нивната работа и активности, при што ги пренесоа и предизвиците со кои се соочува археолошката фела

ПОЧИНА СЛАВНАТА ХРВАТСКА ПИСАТЕЛКА ДУБРАВКА УГРЕШИЌ

Хрватската писателка Дубравка Угрешиќ почина во Амстердам на 73 години опкружена со пријателите и семејството, соопшти денеска Загрепскиот мултимедијален институт. Угрешиќ беше една од најистакнатите хрватски и европски писателки и есеистки. Нејзини

РЕТРОСПЕКТИВА НА ТВОРЕШТВОТО Е СПЕЦИЈАЛНО ЗАДОВОЛСТВО – ГЛЕДАШ КАДЕ ТИ ОДИ ГЛАСОТ, ВЕЛИ МАНЧЕВСКИ КОЈ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ

Со целосна ретроспектива на творештвото и бугарска премиера на „Кајмак“, филмскиот фестивал во Софија ќе го претстави македонскиот режисер Милчо Манчевски, кој ќе биде и на чело на главното фестивалско жири. Во

АКТЕРИ ОД МНТ ВЕЖБААТ КАЧУВАЊЕ НА КАРПИ НА МАТКА СО АЛПИНИСТИ ЗА ПРЕТСТАВАТА „ЧЕХОВ“ НА БУЗАЛКОВСКА

Актерската екипа од претставата „Иванов“ по Чехов, во режија на Зоја Бузалковска, во продукција на Македонскиот народен театар (МНТ) периодов има тренинзи за качување на карпи на Матка со алпинисти. „Ваквите искуства

Ретроспектива на Манчевски и премиера на „Кајмак“ на Софија филм фестивал каде што македонскиот режисер е на чело на меѓунаодното жири

Интернационалниот филмски фестивал во Софија претставува целосна ретроспектива на творештвото на најтрофејниот македонски режисер, Милчо Манчевски – неговите седум долгометражни филмови и две од краткометражните дела. Ова ќе биде бугарска премиера на

ТАРАНТИНО ГО ПОДГОТВУВА СВОЈОТ ПОСЛЕДЕН ФИЛМ НАСЛОВЕН „ФИЛМСКИ КРИТИЧАР“

Квентин Тарантино го подготвува својот десетти и последен филм, чиј работен наслов е „Филмски критичар“ (The Movie Critic). Повикувајќи се на добро упатени извори, „Холивуд рипортер“ објави дека Тарантино ќе почне да

„Македоника литера“ ја објави поетската книга „Тежината на вториот чекор“ од младиот автор Ѓоре Ѓелев

„Македоника литера“ неодамна ја публикуваше поетската книга „Тежината на вториот чекор“ од младиот автор Ѓоре Ѓелев. Книгата содржи педесет песни поделени во шест циклуси со мотивска палета од младешки лирски рефлексии до