Израелскиот парламент ќе се распушти, Лапид треба да ја преземе премиерската функција

Израелскиот парламент, Кнесетот, се очекува денеска да се распушти, со што ќе заврши мандатот на премиерот Нафтали Бенет и неговата влада, а тоа ќе предизвика петти избори за помалку од четири години.
Како

Руска салата на менито на НАТО самитот во Мадрид

Додека го чекаа доаѓањето на американскиот претседател Џо Бајден и другите светски лидери во Мадрид вчера, официјалните лица и новинарите имаа можност да пробаат и руска салата во ресторанот задолжен за овогодишниот

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија имаат „злобна цел“ кон Северна Кореја и се дел од опасниот вовед во создавањето на „азиската верзија на НАТО“, објави денеска севернокорејската државна новинска

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден го поддржа договорот што ќе им овозможи на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО и помогна да се постигне договор зад кулисите на преговорите на нордиските

Иран и САД во Катар ги почнаа преговорите за иранската нуклеарна програма

Иран и САД денеска во Катар започнаа индиректни преговори со посредство на Европската Унија за иранската нуклеарна програма.
Главниот ирански преговарач Али Багери Кани се состана со претставникот на ЕУ Енрике Мора

Турција, Шведска и Финска потпишаа меморандум за прием на Шведска и Финска во НАТО

Турција, Шведска и Финска денеска потпишаа меморандум за процесот на приклучување на Шведска и Финска во НАТО, јавува Анадолија.
Меморандумот го потпишаа турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и неговите колеги од

ЕУ на земјите членки почна да им испорачува вакцини против мајмунски сипаници

Европската комисија денеска соопшти дека до сите земји членки почна да ги доставува заеднички купените вакцини против мајмунски сипаници.
Првите 5.300 од 109.090 набавени дози ги добива Шпанија, се наведува во соопштението на

ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

Организацијата на Обединетите нации денеска соопшти дека во текот на десетте години од конфликтот во Сирија биле убиени повеќе од 300.000 цивили. Според извештајот на Канцеларијата на ОН за човекови права,