Сијарто предупредува на притисокот од мигрантите и бара НАТО да ја гарантира безбедноста на Европа

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто оцени дека притисокот од мигрантите на јужната и југоисточната граница на Европа претставува безбедносен ризик и оти НАТО треба да се справи со тие предизвици.

– НАТО

ФОТО | Експлозија во близина на железничка станица во Минхен, три лица се повредени

Експлозија се случи во близина на фреквентна железничка станица во германскиот град Минхен, соопшти полицијата. Експлозијата се случила за време на градежни работи во близина на станицата Донерсбергербрике.

Се уште нема информации за

Русија протерува американски дипломати

Лицата вработени повеќе од три години во Амбасадата на САД во Москва треба да ја напуштат Русија до 31 јануари 2022 година, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија

Москва тврди дека Украина распоредила половина од армијата во Донбас

Русија денеска ја обвини Украина дека распоредила половина од својата армија – или 125.000 војници – во зоната на конфликтот во Донбас, каде што украинските владини сили се борат со сепаратистите поддржани

Сојот омикрон бил присутен во Нигерија уште во октомври

Во Нигерија е потврден првиот случај на сојот Омикрон на коронавирусот кај двајца патници кои пристигнале од Јужноафриканската Република минатата недела, соопшти денеска нигерискиот Центар за контрола на заразни болести на таа

Јапонија ги прекинува новите резервации за авиолетови поради сојот Омикрон

Јапонија побара од авиокомпаниите да прекинат со преземање нови резервации за дојдовни летови поради загриженоста од Омикрон варијантата на коронавирусот, соопшти Министерството за транспорт.

– Побаравме од авиокомпаниите да престанат со прифаќање на

Норвешка повторно воведува мерки против коронавирусот, луѓето се повикани да носат маски

Норвешките власти воведуваат нови мерки и препораки за борба против коронавирусот, јави ДПА. На граѓаните им се препорачува да носат маски при користење здравствени и социјални услуги, во јавниот превоз и при

Иднината пристигна: Виртуелна јахта продадена за 650 илјади долари

„Сендбокс“, виртуелен свет изграден во „Етериум“ каде што корисниците можат да продаваат, купуваат и тргуваат со дигитални артикли и стоки, да градат свои игри и да ги монетизираат своите искуства, снимија трансакција

Легендарното „Рено 4“ доби летечка верзија

Ретко кој модел на автомобил е толку препознатлив како познатиот „Рено 4“.

Автомобилот кој почнал да се прави пред 60 години ја доби својата летечка верзија за овој јубилеј. Многумина го нарекувале автомобил