Еве кои се најскапиот и најевтиниот град за живеење во светот

Најголемиот израелски град Тел Авив е најскап во светот, се вели во анализата објавена во британскиот магазин „Економист“.

Тел Авив ја презеде лидерската позиција од француската престолнина Париз, која сега е на второто

ВИДЕО: Бегство од затвор во Мексико како на филм

Во еден од најдраматичните напади досега во Мексико, група криминалци со неколку возила упаднале во затвор во централно Мексико и побегнале со девет затвореници, соопштија локалните власти, пренесува АП.

Официјални лица од државата

Швеѓаните не паничат поради новиот сој: Тоа е една иста болест

Главниот државен епидемиолог Андерс Тегнел денеска за новинската агенција АФП изјави дека Шведска нема намера да ја промени својата актуелна стратегија за пандемијата поради појавата на сојот омикрон, пренесува Локал Шведска.

Сè уште

ВИДЕО: Најмалку четворица мртви во пукање во Атланта

Најмалку четири лица загинаа, меѓу кои и еден полицаец, откако патрола одговорила на повик поради семејно насилство во округот Клејтон, јужно од американскиот град Атланта, соопштија денеска локалните инспектори, објави АП.

Додека полицајците

Уапсени над 1.800 луѓе во акција на Европол против перење пари

Меѓународна операција насочена кон шемите за перење пари кои таргетираат трети лица, доведе до апсење на 1.803 лица, соопшти денеска Европол.

Дваесет и седум земји биле вклучени во операцијата, меѓу кои земји-членки на

Сојот омикрон во Каталонија бил откриен во канализација кон крајот на ноември

Здравствените власти во шпанскиот регион Каталонија денеска објавија дека откриле потенцијални траги од сојот омикрон од коронавирусот во примероците од отпадните води кон крајот на ноември, пишува Ројтерс.

Доколку се потврди, тоа би

Кулеба: Ако Минск го признае Крим за дел од Русија, тоа ќе ги наруши белоруско-украинските односи

Доколку Белорусија го признае Крим како дел од Русија, тоа ќе им нанесе непоправлив удар на украинско-белоруските односи, изјави денеска шефот на украинската дипломатија Дмитриј Кулеба.

Ќе ги проценуваме неговите постапки (на Лукашенко).

Кулеба: Ако Минск го признае Крим за дел од Русија, тоа ќе ги наруши белоруско-украинските односи

Доколку Белорусија го признае Крим како дел од Русија, тоа ќе им нанесе непоправлив удар на украинско-белоруските односи, изјави денеска шефот на украинската дипломатија Дмитриј Кулеба.

Ќе ги проценуваме неговите постапки (на Лукашенко).

ВИДЕО: Американците шокирани, полицаец убил инвалид во Аризона

Полицаец од американскиот град Тусон во Аризона убил човек во инвалидска количка пукајќи во него девет пати, а полициското одделение веднаш му подготвило отказ, пренесува Њујорк Тајмс.

Ричард Ли Ричардс (61) во понеделникот

Сијарто предупредува на притисокот од мигрантите и бара НАТО да ја гарантира безбедноста на Европа

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто оцени дека притисокот од мигрантите на јужната и југоисточната граница на Европа претставува безбедносен ризик и оти НАТО треба да се справи со тие предизвици.

– НАТО