Отворена нова сензорна соба во ООУ „Круме Кепески“ во Кисела Вода

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски објави дека денеска била отворена нова сензорна соба во ООУ „Круме Кепески“. – Заедно со претставници од Фондацијата „Чекор по чекор“, во овој објект отворивме

24-годишен возач прегази малолетничка

На 01.02.2023 во 13.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Арачиново, скопско, патничко возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ј.Б.(24) од с.Арачиново, удрило во малолетен пешак од истото

ЕСМ: Греењето во Скопје ќе биде исто за сите потрошувачи, од 6 до 22 часот и внатрешна температура меѓу 20 и 21 степен

АД ЕСМ ја известува јавноста дека спроведе промени во системот на греење на град Скопје во правец на стандардизирање и воедначување на греењето, односно исти услови за сите  вкупно 62 000 потрошувачи

Во Скопје ќе се отвори уште едно болничко одделение за лекување на рак

Владата на вчерашната седница донесе Одлука за давање согласност за проширување на дејноста на Јавната здравствена установа Градска општа болница „8-ми Септември“ – Скопје за спроведување специјалистичко-консултативна и болничка здравствена заштита на

Кањон Матка и официјално ќе биде споменик на природата

Владата, на предлог на Министерството за животна средина и просторно планирање го утврди текстот на Предлогот на закон за прогласување на Кањон Матка за споменик на природата. Посочено е дека богатството со

Стефковски на протест заедно со граѓаните на Автокоманда

Градоначалникот на Гази Баба, Бобан Стефковски заедно со граѓаните вчера протестираше во Автокоманда и побара враќање на старото греење, откако без да бидат прашани беа приклучени на друга опција. – Барањата на

Трагедија во Аеродром: Работник паднал од објект и загинал на лице место

Турски државјанин почина во Аеродром, откако паднал додека извршувал градежни работи на објект. – На 31.01.2023 во 08.30 часот во Полициската станица Аеродром било пријавено дека на објект во изградба на ул.„Фрањо

Град Скопје ја продолжи соработката со Сојузот на здруженија на пензионери и Сојузот на борци

Градот Скопје ја продолжува соработката со Сојузот на здруженијата на пензионерите на Град Скопје и Сојузот на борците и граѓаните кои продолжуваат да го промовираат нивното дело. – Денеска потпишавме договор за