Арсовска обвини дека граѓани урзупирале државно земјиште на местото каде ќе се гради булеварот „Боца Иванова“ во Бутел

-Проектот за изградба на булеварот „Боца Иванова“ во општина Бутел е еден од клучните проекти на програмата „За Модерно Скопје“, програма за која гласаа 120.000 граѓани жители на градот Скопје. Огромен број

Герасимовски: Енергетската транзиција е иднината за која треба сите заедно да работиме

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски кој е на работна посета во Загреб Хрватска како гостин и учесник на семинарот „Енергетска транзиција на Хрватска и земјите од регионот“ ја посети Општина Крижевци

Ограбена обложувалница во Карпош

Завчера била ограбена обложувалница на подрачје на Карпош. – На 08.03.2023 во 09.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на подрачје на Карпош, едно лице со закана кон

Условна казна и препорака за медицинска помош за манијакот кој се самозадоволуваше пред девојки

Манијакот кој се самозадоволуваше во автобуси на ЈСП и пред влезови на згради, С.А. на рочиштето призна вина, по што доби условна казна и препорака за медицинска помош. Неговата најмлада жртва е

Средното училиште „Марија Кири – Склодовска“ доби био-технолошка лабораторија

Био-технолошка лабораторија денеска беше отворена во средното училиште на Град Скопје, „Марија Кири – Склодовска“, со која треба да се доближи науката поблиску до заедницата на претприемачи и да овозможи дизајнирање на

Аеродром и Карпош раззеленети со чемпрес

Нови зимзелени садници од видот чемпрес денес се засадени во општина Аеродром и Карпош, додека со туја смарагд е облагородено зеленилото во општина Гази Баба, Аеродром, Центар, Кисела Вода, Чаир и Бутел.  Продолжуваме со активностите

Пет лица уапсени во Центар: Полицијата пронајде марихуана и прашкаста материја

Изминатата ноќ полициски службеници уапсија пет лица на подрачје на Центар поради дрога. Најпрво вчера во 17.35 часот на подрачјето на Центар, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје

Скопјанец не може да докаже дека е жив поради неговиот брат близнак

Еден скопјанец се соочува со несекојдневна ситуација затоа што повеќе 20 години не може да докаже дека е жив, објави „СДК.мк“. Иако има правосилна судска пресуда, резултати од две ДНК-анализи, сепак Афет

На скопските улици има над 1.500 диви таксисти – се бара решение од Град Скопје

Групацијата на авто-такси превозници имаат писмо до градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска за решавање на проблемите со кои се соочуваат таксистите. Веќе со години владее хаос во такси превозот во главниот