„Никна“ дивоградба на „Пластичарска“, МВР не ѝ асистира на Општина Центар да ја урнат

Срушена дивоградба во Кисела Вода Продолжува справувањето со урбанистичкиот хаос во општина Кисела Вода. Утрово, беше срушена уште една дивоградба, овој пат на улицата Борис… ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Реконструкција на водоводна мрежа во Гази Баба 09.3.2023

Денес градоначалничката на град Скопје, заедно со директорот на ЈП Водовод и Канализација-Скопје направија увид во работата на реконструкцијата на целокупната водоводна мрежа во парк шумата Гази Баба. Инвестицијата за реконострукцијата за овој

Муцунски: Како oпштина ги надоместуваме недостатоците кои што Арсовска не ги решава

„Дефинитивно е предизвик да се управува една од најголемите општини во Република Македонија во времиња кои се турбулентни, специфични заради начинот на кој што сите овие кризи влијаат и врз финансирањето на

Обвинителството бара краткотраен притвор за две лица осомничени за „грабнување“ на внукот на Љубе Бошкоски

Основното јавно обвинителство Скопје достави предлог за определување мерка краткотраен притвор во траење од 48 часа за две лица за кои постои сомнение дека учествувале во кривично дело „грабнување“ на Самоил Костадиновски,

Тепачка меѓу тројца мажи во Карпош

Синоќа се степале тројца мажи на подрачје на Карпош. – На 08.03.2023 во 19.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Карпош, по претходна расправија, бил нарушен јавниот ред

Општина Кисела Вода без „Лајка“ ќе го решава проблемот со улични кучиња

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски најавил дека нема да му уплаќа пари на ЈП „Лајка“ за уличните кучиња. Ѓорѓиевски сака да го решава проблемот со бездомни кучиња во соработка со

Градоначалникот на Кисела Вода се сретна со постојаниот претставник на УНДП во земјава, Армен Григоријан

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денеска оствари средба со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во земјава Армен Григоријан, на која беа дискутирани повеќе важни теми и беа дефинирани насоките