Карпош ќе ги награди училиштата кои имаат најдобро уреден еко-двор

Советот на Општина Карпош денеска го одржа продолжението на дваесеттата седница, откако првиот дел беше реализиран пред точно една недела (30.01.2023), каде беа разгледувани 15 точки од вкупно 36. По дискусијата, едногласно

Повисоки плати за сезонските работници во ЈКП „Гази Баба“

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски објави дека по вторпат во само една година од неговиот мандат ги покачуваме платите на сезонските работници во ЈКП „Гази Баба“. – Денес бев во

Сочувство до градоначалникот на Газиантеп, Р.Турција 06.2.2023

Нашите мисли и молитви се со семејствата на загинатите и повредените во катастрофалниот земјотрес во Газиантеп, Р.Турција. До градоначалникот на Газиантеп испративме и писмо со сочувство и ја понудивме нашата помош доколку

На следната седница на Град Скопје ќе се одлучува за хуманитарна помош за настраданите во земјотресот во Турција

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска изрази сочувство за настраданите во земјотресот во Турција.  -Нашите мисли и молитви се со семејствата на загинатите и повредените во катастрофалниот земјотрес во Газиантеп, Р.Турција.До градоначалникот

Приватните превозници нема да блокираат, на повидок договор со Град Скопје

Приватните превозници денеска беа на состанок со градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, а по истиот велат дека се задоволни и наскоро би можеле да се вратат на улиците на главниот град.

Поставени заштитни столпчиња на неколку локации во Капиштец

На барање на граѓаните, Општина Центар постасви нови заштитни столпчиња на улиците „Прохор Пчински“ на Кале и „Козара“ и „Елисие Поповски Марко“ во Капиштец. Со поставувањето на столпчињата дополнително се регулира одвивањето

Жителите од улица 5 во Брњарци повеќе нема да газат во кал

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски објави дека ја асфалтирале улица 5 во населеното место Брњарци. – По долги години казење кал, жителите од улица 5 во Брњарци добиваат асфалтирана улица.

Георгиевски освои бронзен медал на „Президент купот“

Најдобриот македонски таеквондист, Дејан Георгиевски освои бронзен медал на „Президент купот“, кој се одржа во Истанбул, Турција. Георгиевски стигна до полуфиналето, каде што загуби од актуелниот олимписки шампион Сисе од Брегот на