(Видео) Усје – од заборавена населба до посакувана дестинација за живеење

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски објави видео на неговиот профил на Фејсбук во кој посочи што било изградено во Усје од почетокот на неговиот мандат. – Од заборавена населба и

Продолжи изградбата на пристапни и пешачки патеки во Општина Гази Баба

– Продолжува изградбата на пристапни и пешачки патеки со павер елементи низ општина Гази Баба, соопшти градоначалникот Бобан Стефковски. Изминатите денови во тек се градежни активности за изградба на пристапни и пешачки

Општина Карпош ќе дава субвенции за замена на покриви и лифтови

Советот на Општина Карпош заседаваше по дваесет и трети пат, притоа разгледувајќи 22 точки кои се најдоа на денешниот дневен ред. По широка дискусија, советниците го усвоија предлог – правилникот за условите,

Град Скопје: Ја поздравуваме одлуката на Советот на општина Бутел да се избришат седум маркици за изградба на згради

Од Град Скопје ја поздравија одлуката на советниците во Советот на општина Бутел да ги избришат 7-те маркици со кои се предвидуваше изградба на згради. – Истите беа во директна спротивност на начелото

МВР: Се шират лажни вести за наводно пронајдени починати средношколци во Градскиот парк во Скопје

МВР ги демантира лажните вести во врска со наводно пронајдени починати средношколци во Градскиот парк во Скопје, поради употреба на дрога, кои се шират по социјалните медиуми. – Oвие лажни вести започнаа

„Саник“: Обврските кон станарите ќе бидат испочитувани во целост, пандемијата, војната во Украина и други објективни фактори го пролонгираа рокот за вселување во зградата

Неколку семејства до редакцијата на „Скопје Инфо“ испратија реакција дека не можа да се вселат во зградата „Hestia“ во населба Аеродром, иако рокот за предавање на зградата бил на 31.12.2022 година, по

Герасимовски: Наместо уривање на дивоградби, треба да се размисли за конфискација и пренамена

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски во интервју за „360 степени“ зборуваше за дивоградбите во општината и средствата кои се потребни за нивно уривање. Герасимовски кажа дека ќе поднесе иницијатива до ЗЕЛС

Времен сообраќаен режим на улицата „Александар Урдаревски“

ЈП Улици и патишта Скопје ги известува граѓаните дека на денес почнуваат подготвителните активности за реконструкција на коловозната површина на улицата „Александар Урдаревски“ на потегот од крстосницата со улица „Боца Иванова“ до

Кисела Вода го одбележа Националниот ден на унгарскиот народ

Свежо цвеќе пред спомен одбележјето на Шандор Петефи во населбата Драчево, положи градоначалникот Орце Ѓорѓиевски. Заедно со унгарскиот амбасадор, Андраш Клајн, денес кога Унгарците ширум светот го одбележуват својот национален ден, се