Гази Баба ќе испрати 500.000 денари помош на Турција и Сирија

Попладнево се оддржа седница на Советот на општина Гази Баба по иницијатива на градоначалникот Бобан Стефковски на која беше донесена Одлука за определување на финансиска помош за настраданото население во Турција и

Парична помош за родителите на деца со попреченост во Петровец

Градоначалникот на Општина Петровец, Борче Митевски ги потпиша решенијата за доделување на еднократна годишна парична помош по основ на Јавен повик, со кој беа повикани родители и старатели на деца со попреченост

Скопјани, на два пункта, масовно донираат за настраданите во земјотресот

По катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, скопјани се мобилизираа за да испратат помош за настраданото население, за да им се помогне на луѓето кои во овие студени денови остана без своите

Герасимовски: Моја заложба е Центар да биде првата енергетски независна општина во државата

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски вели дека државата, локалните самоуправи, институциите, компаниите, сите двигатели во општеството, но и целиот свет, се наоѓаат во енергетска криза. Овој е тежок период за сите

Градот Скопје испрати екипа на БППЗ Скопје во Газиантеп 07.2.2023

Како првична и интервентна мерка градот Скопје испрати екипа на Територијална противпожарна бригада на Град Скопје кон Газиантеп каде ќе биде ставена на целосно располагање на турските власти за сите потреби на

Градот Скопје испрати екипа на Противпожарната во Газиантеп

Како првична и интервентна мерка градот Скопје испрати екипа на Територијална противпожарна бригада на Град Скопје кон Газиантеп каде ќе биде ставена на целосно располагање на турските власти за сите потреби на

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Во 33 основни училишта во Скопје денеска има дојави за поставени експлозивни направи.  Од Министерството за внатрешни работи информираат дека се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата и во тек се

Повреден работник на „Комунална хигиена“, камионот удрил во ѕид

На 06.02.2023 во 08.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Сингелиќ, скопско, товарно возило „форд“ на ЈП „Комунална хигиена“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Р.Ш.(55) од Скопје, движејќи се