Веро и потрошувачите обезбедија 8.500 евра за СОС Детско село

Во рамките на донаторската акција „Заокружи сметка“ организирана од компанијата Веро, годинава се обезбедени 528.812 денари (околу 8.500 евра) за децата од СОС Детско село. Традиционално, трета година по ред, Веро ја

ОЈО поднесе обвинение за Рамиз Мерко за „аудито“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот автомобил „ауди“, соопштија од ОЈО ГОКК на денешниот

Во четвртиот квартал лани имало 9.518 слободни работни места, најмногу во услужните дејности и трговијата

Во четвртото тримесечје од 2023 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.90 отсто, при што бројот на пополнети работни места изнесувал 491.188, а на слободни 9.518, соопшти Државниот завод за статистика

Џафери: Очекувам автопатот Гостивар-Кичево да биде завршен во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид на работите на Коридорот 8 и делницата од

Февруари супер добитен за играчите на ВЛТ: Видеолотарија Касинос Австрија им исплати на играчите неверојатни 70 милиони

Спектакуларни 68.181.795 денари е збирниот износ кој Видеолотарија Касинос Австрија го исплати кон играчите на видеолотариските терминали за СУПЕР МИЛИОНЕР, МИЛИОНЕР и МИНИ ЏЕКПОТ во февруари. Фантастични 68.181.795 денари легнаа на сметките

Приведен разбојник од Скопје за издржување казна затвор од три години и шест месеци

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје денеска во 10.30 часот на ул.„Аврам Писевски“ во Скопје, го лишиле од слобода М.М.(31) од Скопје, соопшти МВР. Тој бил баран по централна

Маричиќ: Италија е голем поддржувач на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска и утре е во официјална посета на Рим, Италија.  Како што информира СЕП, Маричиќ ќе оствари повеќе средби со претставници

Уапсени две лица за свирепото убиство во Прилеп, малолетниот го признал делото

Полицијата приведе осомничени за синоќешното шокантно убиство на 14-годишното момче во Прилеп. Од МВР соопштуваат дека се уапсени двајца, од кои едниот го признал делото. – Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во

„Поднеси барање за термин“ новина на веб страницата на МВР за побрзо закажување термин за фотографирање за лични документи

Министерството за внатрешни работи информира дека од вчера е воведена уште една нова секција на веб сајтот https://termin.mvr.gov.mk/ која има за цел да придонесе кон побрзо закажување на термин за фотографирање за