500.000 денари помош од Општина Центар за Турција и Сирија

На вонредната седница на Советот на Општина Центар беше донесена одлука да се доделат 500.000 денари за населението од подрачјата кои беа погодени од земјотресите во Турција и Сирија. Градоначалникот Горан Герасимовски

Стефковски на средба со турскиот амбасадор: Сочувствуваме со турскиот народ

Денес, градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски оствари средба со Амбасадорот на Турција во Република Македонија Н.Е Хасан Мехмет Секизќок. – На средбата изразив сочувство во мое име и во името

Нови дојави за бомби: Се евакуираат училишта низ Скопје

Повторно пристигнаа дојави за бомби во неколку скопски училишта, по што почна евакуацијата на на учениците, а набрзо ќе бидат извршени и антитерористички проверки. Денеска до електронските пошти на неколку основни и

Ѓорче Петров ќе донира 300.000 денари за Турција и Сирија

Општина Ѓорче Петров ќе додели 300.000 денари солидарна помош за санирање на последиците од земјотресите што ги погодија Република Турција и Сирија. Оваа одлука беше донесена на денешната вонредна седница на Советот

Малолетничка касната од куче на кеј

Малолетничка вчера била касната од улично куче на кеј во Скопје.  На 08.02.2023 во 08.30 часот во Полициската станица Центар, Б.Т.К.(41) од Скопје пријавила дека на кеј „Димитар Влахов“ нејзината малолетна ќерка

Внимателно на овој мост во скопско: Камени коцки претставуваат опасност

Денеска, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, изврши обиколка на мостот во Визбегово, Скопско, по повторно јавување на граѓани на единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК. Утврди дополнителна

Општина Аеродром испраќа помош за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија

Советот на Општина Аеродром на вонредна седница која се одржа синоќа донесе одлука за донирање парични средства за настраданите во земјотресот во Турција и Сирија. Освен парична помош општината Аеродром ги става

Инвестирани 1,2 милиони денари во информатички кабинети во Бутел

ООУ „Св. Климент Охридски“ и ООУ „Петар Здравковски Пенко“ добија нови современи компјутери со кои се опремија старите дотраени кабинети по информатика. – Со новите компјутери ја модернизираме и унапредуваме наставата, а

Алиоски има големо срце: Македонски фудбалер испрати помош за настраданите во Турција

Над 12.000 луѓе ги загубија животите по силниот земјотрес во Турција и Сирија, а огромен број лица се водат за исчезнати, додека помош пристигнува од сите страни за настраданите. Еден од луѓето