Денеска акција за чистење на атмосферската канализација во Скопје

Екипи на ЈП „Водовод и канализација“-Скопје во текот на денешниот ден спроведоа акција за чистење на сливниците и шахтите во сите општини на територија на Град Скопје.
Од претпријатието информираат дека акцијата се

Градот Скопје ќе додели парична помош за семејствата на загинатите во автобуската несреќа 25.11.2021

Градот Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на починатите од Скопје во автобуската несреќа што пред два дена се случи во соседна Бугарија.
На предлог на градоначалничката Данела Арсовска, Советот на

Реката Серава – секој ден позагадена и со помалку вода

Локалните жители на скопската населба Радишани реагираат на загадувањето на реката Серава – реката која во минатото беше препознатлива по поројната чиста и бистра вода. 
-Серава,,,,Секое сабајле ја преминувам преку мовчево,и секој ден ми

Општина Илинден: Континуирано работиме на подобрување на електроенергетската мрежа

Општина Илинден денеска соопшти дека во соработка со ЕВН,  континуирано работи на подобрување на електроенергетската мрежа и напојување.
-Со осовременувањето на електроенергетската мрежа и инфраструктура за дистрибуција се добива квалитетен и стабилен напон на

Град Скопје распиша нов тендер за струја, се очекува поскапа цена

Град Скопје распиша тендер за снабдување со електрична енергија откако досегашниот снабдувачот го раскина договорот, пренесува портаот СДК. 
Поради најавена енергетска криза, фирмите кои имаат склучено договор со Општините и јавните установи почнаа

Град Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Град Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на загинатите од Скопје во автобуската несреќа пред два дена во Бугарија.
На предлог на градоначалничката Данела Арсовска, Советот на Град Скопје на својата

Видео: Депонијата во Ново село е минато, соопшти градоначалникот на Ѓорче Петров

За една и пол недела, Општина Ѓорче Петров во соработка со Град Скопје ја исчисти дивата депонија во Ново село.
Првиот човек на општината, кој неодамна ја превзеде функцијата, Александар Стојкоски, објави дронски

Ограбен доставувач на приватна пошта

На 23.11.2021 околу 19.00 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, Г.А.(36) од с.Сарај, скопско, пријавил дека околу 16.30 часот, додека извршувал работни задачи со патничко возило за приватна брза пошта, во с.Радуша три

Од утре повторно ќе сообраќа автобус од Жданец до Сити Мол и обратно

По интервенција на градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, од утре повторно ќе биде ставена во функција автобуската линија од Жданец до Сити мол.
Градоначалникот Јакимовски, денеска на средба со директорот на Јавното

40 тони отпад исчистени од депониите кај Теферич во Кисела Вода

Општина Кисела Вода информира дека денеска било спроведено чистење на трите големи диви депонии во Теферич.
Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски извршил увид во работата на сезонските работници ангажирани од Општината и