Приведен криминалец осуден на скоро 13 години затворска казна

На 22.11.2021 во 22.55 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги на подрачјето Кисела Вода го лишија од слобода С.К.(38) од Скопје. Тој се барал со потерница од Казнено-поправна установа Затвор Идризово

Блиски на жртвите во несреќата во Бугарија собрани пред седиштето на „Беса Транс” во Скопје

Група граѓани – родинини и пријатели на жртвите во автобуската несреќа на компанија „Беса Транс”, утрово се собрани пред седиштето на компанијата во Скопје, интересирајки се за своите своите најблиски.
Седиштето на „Беса

Македонија денеска е обвиена во црно – пораки за сочувство упатуваат од сите страни

Се случи страшна трагедија ноќеска во Бугарија. Во автобуска несреќа загинаа македонски државјани, меѓу кои повеќе деца и млади, а има и неколку повредени.
Премиерот Зоран Заев заедно со министерот за здравство Филипче и

Директор на бугарската полиција: Загинаа 12 деца, меѓу кои и двајца близнаци

Во автобусот со македонска регистрација, според првичните информации, патувале 52 патници и возачот, изјави за БТВ директорот на Националната полиција на Бугарија Станимир Станев.
Како што јави дописникот на МИА од Софија, Стаев

Тешка сообраќајка на автопатот Скопје-Куманово

Тешка сообраќајна несреќа се случила попладнево на автопатот Скопје – Куманово, објави Алсат.
Во несреќата, според телевизијата, се повредени тројца луѓе, кои се пренесени во болница и се наоѓаат надвор од животна опасност.
Полицијата

Прв состанок на Координативното тело на градоначалници на Градот Скопје 22.11.2021

Координација на активностите на општините во градот Скопје со посебен осврт на побрза реакција на барањата на граѓаните и акција за чистењето на депониите беа темите на кои разговараа десетте градоначалници на

Општина Карпош со уште поголема поддршка за лицата со попреченост

Во својот работен кабинет, денеска, градоначалникот Стевчо Јакимовски потпиша Меморандум за соработка со Здружението „Дневен центар Доза Среќа“. Со овој документ се официјализира натамошната соработка помеѓу локалната самоуправа и невладината организација, која

Жителите на Ново Маало за стартот на градбата на „Гранд Скопје“: Конечно ќе добиеме пристојни услови за живот

Жители на Ново Маало денеска го поздравија почнувањето на градбата на станбено-деловниот комплекс „Гранд“, спроти „Холидеј Ин“ и истакнаа дека се среќни бидејќи се гледа почетокот на крајот на нивниот повеќедецениски проблем и што