Приведен разбојник од Скопје

На 07.10.2021 во 11.10 часот на ул.„Челопек“ во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Бит Пазар го лишиле од слобода В.К.(34) од Скопје. Тој бил затекнат веднаш по извршување кривично дело разбојништво

Видео: Се сече дрво во Скопје, за да се гледа билбордот на градоначалничкиот кандидат на Кисела Вода, Темелковски

Скопјанец на Твитер објави видео од Кисела Вода на кое се гледа како надлежните сечат младо дрво затоа што не можело да се гледа билбордот на кој е закачена фотографија од актуелниот

Скопјанец лепел плакати на трафостаница и со спреј пишувал на штаб на политичка партија

Министерството за внатрешни работи информира дека утрово околу 01.30 часот на ул.„Јустинијан Први“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Х.С.(25) од Скопје.
Според информациите од полицијата тој бил затекнат

Ретро фотографија од бензинска во центарот на старо Скопје

На твитер се појави фотографија која ќе ве наврати на минатото, на старото Скопје.
Погледнете како изгледала бензинската пумпа на Макпетрол (тогашен Југопетрол) на Илинденска во 1975 година:

Бензинската пумпа на Макпетрол (тогашен Југопетрол)

Скопје е трусно подрачје – на еден хектар треба да има од 250 до 400 жители

Скопје – метропола која се повеќе и повеќе се бетонизира. Центар, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопските општини каде се бара стан повеќе за купување, а слободен простор и зелени површини „ни за

Видео: Погледнете како изгледа реконструираниот булевар „Никола Карев“

Скопје пред неколку месеци го доби новиот булевар „Никола Карев“ под касарната Илинден.  
Проектот за проширување и реконструкција на булеварот Никола Карев се реализираше во две фази, a градежните работи од оваа фаза

Приведен е човекот кој со пиштол денеска се шеташе низ Аеродром

Приведен е човекот кој денеска со пиштол се шеташе низ населбата Аеродром  за кој претходно беше предупредено на социјалните мрежи. 
Пиштолот со кој ги заплашувал минувачите не бил вистински, туку пластичен, а повеќе

Твитер: Маж со пиштол шета низ Аеродром, снимаат филм или нешто друго?

На твитер утрово се појави видео на кое се гледа возрасен маж со пиштол во трговскиот центар „Бисер“ во скопската населба Аеродром. 

Дојде Живот и во АЈРОдрон. pic.twitter.com/gbqrbZzkRJ
— Мандо (@Mandalorian_Mk) October 7, 2021

Официјална

Крводарителска акција утре во Аеродром

Крводарителска акција ќе се организира утре, петок, 8 октомври, во просториите на Општина Аеродром.
Акцијата ќе се спроведе во периодот од 09:00 до 13:30 часот, а крв можат да даруваат сите заинтересирани граѓани.

Од денеска парно греење за скопјани

Од денеска започнува испораката на топлинска енергија до потрошувачите поврзани на системите за централно греење во Скопје, што се врши по строго утврдени правила во зависност од атмосферските услови и надворешните температури,