96 санкционирани возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.11.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територијата на град Скопје изречени се вкупно 96 мерки, меѓу кои за возење

Македонија против Италија во баражот за СП

Како противник во баражот за светското првенство, репрезентацијата на Македонија го доби првакот Италија. 
Од овој натпревар зависи пласманот на нашата репрезентација на првенството во Катар. 
Во полуфиналниот натпревар на 24-ти март следната година

Ѓорѓиевски: За опожарените во зградата во Бирарија парична помош и привремено сместување ако е потребно

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, кој денеска пристигна пред зградата во населбата Бирарија каде што избувна пожар, информираше дека на жената во чиј стан се случила несреќата, ќе и биде

Во Аеродром ќе се поставуваат фотоволтаици во сите основни училишта, но и на дел од градинките

Градоначалникот на општина Аеродром, Тимчо Муцунски, заедно со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска го означија почетокот на новиот проект во оваа општина – поставување на фотоволтаици во сите основни училишта, но и

Мицкоски и Муцунски промовираат проект за намалување на трошоците за електрична енергија во Аеродром

Изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, од Аеродром, ја пренесуваме во целост:
Генерално градоначалникот ги кажа техничките параметри на овој проект кој што ќе биде наскоро во функција овде во општина Аеродром.
Се надевам или

Овој простор е лицето на општина Гази Баба – Граѓаните реагираат да се санираат и чуваат клупите

Жителите на населбата Автокоманда во Гази Баба реагираат на искршениот инвентар за рекреација на плоштадот „Филип Втори“. 
Тие споделија фотографии од клупите кои „го разубавуваат“ овој дел од општината и апелираат до надлежните

Градот Скопје и скопските општини парично ќе помогнат на семејствата на настраданите во кобната несреќа

Градот Скопје и неколку скопски општини ќе донираат парични средства за семејствата кои загубија свои членови во кобната автобуска несреќа во Бугарија.
Од Градот Скопје вчера информираа дека ќе доделат два милиона денари

Малолетно девојче нападнато во Аеродром

На 24.11.2021 во 19.05 часот во СВР Скопје, Б.В.(28) од Пробиштип пријавила дека околу 18.50 часот пред зграда на подрачјето на Аеродром, нејзината малолетна ќерка била физички нападната со тврд предмет од

Денеска приведен крадец во Скопје

Денес (25.11.2021) во 11.00 часот ул.„Скупи”, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишија од слобода Н.П.(35) од Скопје. Тој се барал со централна потерница од Основен кривичен суд