Чудо во Туркије: Од под урнатините спасено шестмесечно бебе 82 часа по земјотресите

АДИЈАМАН (АА) – Шестмесечно бебе е спасено од под урнатините во Адијаман, 82 часа откако разорни земјотреси во понеделникот ги потресоа јужните области на Туркије, известува „Анадолу“. Припадниците на спасувачките тимови од

Искривена пруга ја покажува јачината на земјотресот што ја погоди Туркије

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Покрај многуте апокалиптични сцени од градовите на југот на Туркије, снимката од пругата во градот Кахраманмараш сликовито ја покажува силата на земјотресот што погоди десет турски области, јавува Анадолу.

Туркије: Петчлено семејство спасено од под урнатините 80 часа по земјотресот

ХАТАЈ (АА) – Петчлено семејство е спасено од под урнатините на срушена петкатница во Искендерун во областа Хатај, 80 часа по земјотресите кои во понеделникот ги потресоа јужните делови на Туркије, јавува

Владата на Црна Гора потврди дека пописот ќе се одржи од 1 до 15 ноември

Владата на Црна Гора во технички мандат на денешната седница потврди дека пописот ќе биде спроведен од 1 до 15 ноември. Црногорскиот министер за финансии Александар Дамјановиќ претходно, коментирајќи ја предлог –

Турскиот потпретседател Октај: Во силните земјотреси 14.351 загинат

АНКАРА (АА) – Најмалку 14.351 лице загинаа, а 63.794 се повредени во двата силни земјотреси што во понеделникот ја потресоа јужна Туркије, изјави денеска турскиот потпретседател Фуат Октај, јавува Анадолу. Земјотресите со

Ердоган: Бројот на загинати од силните земјотреси се искачи на 14.014

ГАЗИАНТЕП (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека бројот на жртви од силните земјотреси кои во понеделникот ја погодија јужна Туркије се искачил на 14.014. Ердоган: „Целта ни е целосно опоравување

Ердоган: Бројот на жртви од силните земјотреси се искачи на 14.014

ГАЗИАНТЕП (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека бројот на жртви од силните земјотреси кои во понеделникот ја погодија јужна Туркије се искачил на 14.014. Ердоган: „Целта ни е целосно опоравување

Европските лидери ќе ги повикаат Србија и Косово да ја „искористат историската шанса“ што ја нуди планот на ЕУ

Шефовите на држави и влади на Европската унија на самитот што ќе се одржи денеска и утре, меѓу другото, ќе разговараат и за дијалогот меѓу Србија и Косово. Претставниците на ЕУ потврдија

17-годишна девојка спасена од под урнатините 78 часа по земјотресот во Туркије

ГАЗИАНТЕП (АА) – Седумдесет и осум часа по разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија турските јужни области, од под урнатините спасена е една девојка, јавува Анадолу. Акцијата на претрага и спасување

Тимот на Косовските безбедносни сили успеа да извлече двегодишно дете од под урнатините во Хатај

ПРИШТИНА (АА) – Тимовите за пребарување и спасување на Косовските безбедносни сили кои работат со полн капацитет во Хатај, Туркије, синоќа успеаја да извлечат двегодишно дете од урнатините, пренесува Анадолу. Како што