Ердоган: Туркије се соочува со една од најголемите катастрофи, не само во својата историја туку и во светот

АНКАРА – Претседателот на Туркије Реџеп Таип Ердоган се обрати од Државниот информативен координативен центар во врска со земјотресите што ја потресоа Туркије. Турскиот претседател истакна:  „Туркије се соочува со една од најголемите

3.432 загинати во земјотресите што ги потресоа јужните делови на Туркије

АНКАРА – Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) на Туркије соопшти дека заклучно со 12.10 часот по локално време, во земјотресите со епицентар во турската област Кахраманмараш загинале 3.432

Бројката на загинати во разорните земјотреси во Туркије се зголеми на 3.419

АНКАРА – Според најновите информации добиени од турските власти, најмалку 3.419 лица ги загубија животите, а 20.534 се повредени во земјотресите што вчера ги потресоа јужните делови на Туркије, известува Анадолу. Потпретседателот

Мајка и три деца се спасени под урнатините 28 часа по земјотресите во Туркије

ГАЗИАНТЕП (АА) – Мајка и три деца се спасени под урнатините 28 часа по разорните земјотреси кои ги потресоа јужните делови на Туркије, известува Анадолу. Новинарот на Анадолу информираше дека во местото

Над 1.760 загинати, 12.068 повредени во разорните земјотреси во јужна Туркије

АНКАРА (АА) – Најмалку 1.762 лица загинаа, а 12.068 се повредени во 10 турски области во двата силни земјотреси кои ја погодија јужна Туркије, јавува Анадолу. Рано утрово, силен земјотрес со јачина

Во Туркије поради земјотресот прогласена седумдневна жалост

АНКАРА (АА) – Поради разорните земјотреси во јужните области на Република Туркије, во кои загинаа стотици луѓе, во земјата е прогласена седумдневна национална жалост, потврди турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, јавува Анадолу.

Турскиот потпретседател: Бројот на загинати во силните земјотреси се искачи на 1.541

АНКАРА (АА) – Турскиот потпретседател Фуат Октај соопшти дека бројот на загинати во силните земјотреси во јужна Туркије се искачил на 1.541, а бројот на повредени на 9.733. На веб страницата на Anadolu

Бројот на загинати во земјoтресот во Туркије се зголеми на 1498

АНКАРА (АА) – Бројот на загинати во земјoтресот со епицентар во Кахраманмараш, Туркије, се зголеми на 1498, соопшти Управата за вонредни состојби на Туркије (АФАД). На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена

Снимено уривањето на зграда предизвикано од земјотресот во турскиот град Газиантеп

ГАЗИАНТЕП (АА) – Уривањето на зграда од 10 ката во турскиот град Газиантеп го забележаа камерите, денес по вториот разорен земјотрес што го потресе јужниот дел на оваа земја, известува Анадолу. Нов