Двегодишната Асја спасена од урнатините 122 часа по земјотресите

ХАТАЈ (АА) – Двегодишно девојче е спасено од урнатините на зграда во градот Антакиjа, во турската областа Хатај, дури 122 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги потресоа јужните подрачја на

Четиригодишно девојче спасено од урнатините по 132 часа

ГАЗИАНТЕП (АА) – Четиригодишно девојче спасено е од урнатините на турскиот град Газиантеп, дури 132 часа по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните области на Туркије, известува Анадолу. Спасувачките екипи

Бројката на загинати во земјотресите што ја потресоа Туркије се зголеми на 21.848

АНКАРА (АА) – Најмалку 21.848 лица загинаа, а 80.104 се спасени по двата силни земјотреси што во понеделникот ги потресоа јужните делови на Туркије, потврди турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни

Ердоган: „Ние никогаш не ги оставивме луѓето сами и на улица“

АНКАРА (АА) – Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, даде изјава за време на неговата посета на шаторската населба на градскиот плоштад Кајапинар Селахатин Ејуби во Дијарбекир, известува Анадолу. Во врска со

Како последица на земјотресите во Туркије животот го загубија најмалку 20.213 луѓе

ХАТАЈ (АА) – Министерот за здравство на Република Туркије, Фахретин Коџа, соопшти дека бројот на загинати како последица на разорните земјотреси на југот на земјата е зголемен на 20.213, а бројот на

САД и Велика Британија воведуваат санкции поради корупција против петмина поранешни државни службеници и пет правни лица од Бугарија

САД, во координација со Велика Британија, објавија дека преземаат дејствија за спротивставување на системската корупција во Бугарија со воведување санкции против петмина поранешни државни службеници и пет правни лица од Бугарија за

Бериша пред утрешниот протест: Сите со нетрпение го чекаат протестот, Рама веднаш да поднесе оставка

Претседателот на Демократска партија на Албанија Сали Бериша пред најавениот утрешен масовен протест изјави дека „Албанците со нетрпение го очекуваат протестот закажан за 12 часот” и му порача на премиерот Еди Рама

Брнабиќ: Основен услов за влез на Србија во ЕУ е да воведе санкции против Русија

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска оцени дека „услов на сите услови“ за влез на Србија во Европската Унија е воведувањето санкции против Русија. Таа додаде дека „услов на сите услови“ за

Жена спасена од под урнатините 107 часа по земјотресите во Туркије

ГАЗИАНТЕП (АА) – Уште една жена е спасена од под урнатините на зграда во турскиот град Низип, во областа Газиантеп, 107 часа по разорните земјотреси кои во понеделникот ги потресоа јужните делови