Евакуација на патници: Закана за поставена бомба на Софискиот аеродром

На аеродромот во Софија се спроведува специјална полициска акција поради сигнал за поставена бомба, јавија софиските медиуми. Од патниците и посетителите на двата терминала е побарано веднаш да излезат надвор од зградите

Разорните земјотреси што ја потресоа Туркије досега одзедоа 12.873 животи

АНКАРА (АА) – Најмалку 12.873 луѓе загинаа, а 62.937 се повредени по двата разорни земјотреси кои во понеделникот ги потресоа јужните делови на Туркије, соопшти турската Агенција за управување со катастрофи и

Во Газиантеп спасени 18-месечни близнаци 40 часа по разорните земјотреси во Туркије

ГАЗИАНТЕП (АА) – Близнаци стари 18 месеци спасени се од под урнатините на зграда 40 часа по разорните земјотреси кои ги потресоа јужните региони на Туркије, известува „Анадолу“. Спасувачките екипи на терен

Од под урнатините спасен маж 59 часа по земјотресите во Туркије

АДИЈАМАН (АА) – Уште едно лице е спасено од под урнатините во турскиот град Адијаман, 59 часа по разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија јужните регии на Туркије, известува „Анадолу“. Бројни

Ердоган: „Сите можности се мобилизирани по земјотресот“

АНКАРА (АА) – Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, истакна дека Туркије со сите свои институции и можности е мобилизирана по разорниот земјотрес што се случи на 6 февруари во јужните области

Ердоган: Цел ни е во 10 области, за година дена да спроведеме масовна изградба на станбени единици

КАХРАМАНМАРАШ (АА) Претседателот на Туркије Реџеп Таип Ердоган по пристигнувањето во Кахраманмараш, турската област која ја се наоѓаа епицентрите на два разорни земјотреси со интензитет од 7,7 и 7,6 степени, имаше свое

Шестгодишно девојче спасено од под урнатините 47 часа по земјотресите во Туркије

КАСТАМОНУ (АА) – Шестгодишно девојче денеска е спасено од под урнатините во турската област Адијаман, 47 часа откако два разорни земјотреси ги потресоа јужните делови на Туркије, известува „Анадолу“. Три часа претходно,

Земјотресите во Туркије досега одзедоа 7.108 животи

АНКАРА (АА) – Најмалку 7.108 лица ги загубија животите од последиците на разорните земјотреси кои во понеделникот ги погодија јужните региони на Туркије, потврди Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби

Спасени уште три деца од урнатините по земјотресите во Туркије

ХАТАЈ (АА) – Спасувачките екипи успеаја утрово да спасат три деца од урнатините во турскиот град Хатај по разорните земјотреси што вчера ги потресоа јужните делови на Туркије, јавува Анадолу. Бројни спасувачки

Татко и ќерка спасени од урнатините 32 часа по земјотресите во Туркије

ЕЛАЗИГ (АА) – Спасувачките екипи успеале да спасат уште 4 лица, вклучувајќи татко и ќерка од урнатините на зграда во Малатја, 32 часа по разорните земјотреси што вчера ги потресоа јужните делови