Туркије: Под урнатините спасена 60-годишна жена, 166 часа по земјотресот

МАНИСА (АА) – Еренѓул Ондер (60) е извлечена од под урнатините во Адијаман, 166 часа по земјотресот што пред седум дена ги погоди јужните делови на Туркије и Сирија, јавува Анадолу. Градоначалникот

Денеска во Албанија ден на национална жалост за жртвите од земјотресот во Турција и Сирија

Албанската Влада денешниот ден го прогласи за ден на национална жалост во знак на почит за жртвите од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. Веста на социјалните мрежи ја објави премиерот Еди

Најмалку 29.605 луѓе загинаа во земјотресите што ја потресоа Туркије

АНКАРА (АА) – Најмалку 29.605 луѓе загинаа во двата разорни земјотреси што ги потресоа јужните региони на Туркије во понеделникот, соопшти турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), известува

Осумгодишно момче извлечено живо 155 часа по земјотресите во Туркије

ГАЗИАНТЕП (АА) – Осумгодишното момче Семих Еге Инџе е извлечено од урнатините 155 часа по земјотресите што во понеделникот ги потресоа јужните делови на Туркије, известува Анадолу. Спасувачите го извлекоа момчето од

Чавушоглу и Дендиjас во Хатај: Туркије и Грција не треба да чекаат нови потреси за да ги поправат односите

АНКАРА (АА) – Министерот за надворешни работи на Република Туркије, Мевлут Чавушоглу, денес изјави дека Атина и Анкара не би требало да чекаат нови земјотреси и катастрофи за да ги поправат односите

Девојче спасено од урнатините 150 часа по земјотресите што ги потресоа јужните делови на Туркије

ХАТАЈ (АА) – Девојче е спасено од урнатините на зграда во турската област Хатај, дури 150 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го потресоа јужниот дел на Туркије, известува Анадолу. Турскиот

Седумгодишно момче спасено од урнатините 152 часа по земјотресите

АДИЈАМАН (АА) – Седумгодишно момче спасено е од урнатините на зграда во градот Адијаман во турската област Кахраманмараш, дури 152 часа по земјотресите што ги потресоа јужните региони на Туркије, известува Анадолу.

Седуммесечно бебе е спасено од урнатините 140 часа по земјотресот во Туркије

ХАТАЈ (АА) – Седуммесечно бебе е спасено од урнатините на зграда во турскиот град Хатај, 140 часа по разорните земјотреси што во понеделникот го потресоа југот на Туркије, известува Анадолу. Спасувачките екипи

Катастрофалните земјотреси на југот од Туркије досега одзедоа 24.617 животи

АНКАРА (АА) – Бројката на загинати во земјотресот на југот од Туркије се зголеми на 24.617, соопшти синоќа потпретседателот на оваа земја, Фуат Октај, известува Анадолу. Потпретседателот Октај рече дека во рамките