Пленковиќ: Наплативме 234.000 евра казни за неправедно зголемување на цените

Државниот инспекторат во Хрватска изрече 151 казна во вкупна вредност од 234.000 евра за економските оператори кои прибегнале кон нефер деловни практики по усвојувањето на еврото како законско средство за плаќање во

Цените во Црна Гора за година дена зголемени за 13 проценти

Цените на производите и услугите за лична потрошувачка, мерени преку индексот на потрошувачките цени минатата година во Црна Гора биле во просек повисоки за 13 отсто, споредбено со 2021, покажуваат податоците на

Конституиран Домот на народите на Парламентот на Федерацијата БиХ

Денеска официјално беше конституиран Домот на народите на Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина, делегатите ги презедоа мандатите и положија заклетва. Со тоа и официјално почна мандатот на Домот на народите на

Националната авиокомпанија на Црна Гора воведува билети по промотивни цени на линиите на Ер Монтенегро

Националната авиокомпанија на Црна Гора „Ер Монтенегро“ подготви специјални цени за патување годинава, јави црногорската агенција МИНА. „Промотивната продажба е од 16 до 30 јануари, а во овој период цената на билет

Вучиќ: Ситуацијата во регионот е сериозна и се усложнува

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека ситуацијата во регионот е многу сериозна и се усложнува и дека „изборните игри во регионот во следниот период ќе значат дополнителни напади против Србија. Вучиќ за

Мигрантското прашање во фокусот на надлежните министри од Грција и Бугарија

Ситуацијата во мигрантското прашање и обидите на Грција и Бугарија за справување со мигрантските бранови, според грчката новинска агенција АНА-МПА, биле темите за кои разговарале министерот за миграција и азил на Грција

Бугарските социјалисти добија мандат да формираат влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска и го додели мандатот за формирање влада на Бугарската социјалистичка партија, што е последен обид да се избегнат петтите парламентарни избори во последните две години. Иако

Фајон: Косово и Србија да се фокусираат на европскиот предлог за нормализација на односите

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон денеска во Приштина изјави дека Косово и Србија треба да разговараат за предлогот на Европската унија за нормализација на односите. Фајон порача дека не

Српскиот министер за финансии очекува забавување на инфлацијата

Српскиот министер за финансии Синиша Мали денеска изјави дека очекува забавување на инфлацијата, што ќе значи постепено излегување од кризата што Србија не ја предизвика. – Го достигнавме врвот на инфлацијата, забавување

НОВ ЗЕМЈОТРЕС УТРОВО ВО МАКЕДОНИЈА – еве како се тресеше тлото во земјава вчера, особено снимката од епицентарот во Албанија е застрашувачка (ВИДЕО)

Десет афтершокови се регистрирани од синоќа до утрово со епицентар во Албанија. Последниот е во 10 часот и 05 минути по македонско време со јачина од 3,1 степен по Рихтер. Истиот е