Турскиот министер Сојлу: Бројот на загинати во земјотресите се зголеми на 43.556

ХАТАЈ (АА) – Бројот на загинати во силните земјотреси кои на 6 февруари ја погодија јужна Туркије се искачи на 43.556, изјави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, пренесува Анадолу. Сојлу

Ердоган ги посети повредените во земјотресот хоспитализирани во Анкара

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Туркије, Реџеп Таип Ердоган, ги посети повредените во земјотресот хоспитализирани во болница во турскиот главен град Анкара, јавува Анадолу. Ердоган ги посети преживеаните кои се донесени

Вучиќ и Курти го потврдија учеството на состанокот во Брисел на 27 февруари

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти го потврдија учеството во новата рунда од дијалогот на високо ниво меѓу Белград и Приштина, што ќе се одржи во понеделник

Вархеји за земјотресите во Туркије: „Мојата генерација нема доживеано ваква катастрофа“

АНКАРА (АА) – Еврокомесарот за проширување и соседство, Оливер Вархеји, во врска со земјотресите кои го погодија јужниот дел на Туркије истакна дека неговата генерација сигурно не доживеала ваква катастрофа, јавува Анадолу.

Туркије: Одреден притвор за 160 лица во врска со урнатите згради во земјотресите

АНКАРА (АА) – Судовите во Туркије одредија притвор за вкупно 160 лица за кои е утврдена одговорност во врска со урнатите згради во регионите погодени од земјотресите на југот на земјата, јавува

Село во јужна Туркије претрпе помала штета, и покрај тоа што лежи на раседната линија

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Селото Тевекели, кое, и покрај тоа што се наоѓа на раседната линија во јужната турска област Кахраманмараш, претрпе помали разурнувања од двата земјотреси кои го зафатија подрачјето на 6

Приказна за хуманост: Турски војник ги собул чизмите и ги подарил на лице кое го преживеало земјотресот

АНКАРА (АА) – Снимката на хуманитарното дело на турскиот војник, еден од десетиците илјади кои посветено работат на укажувањето помош на настраданите во разорните земјотреси кои ги потресоа јужните делови на Туркије,

ЕРТ: Нова демократија во просек има за 6,5 отсто повисок рејтинг од СИРИЗА

Грчката владејачка партија Нова Демократија во просек има предност од 6,5 отсто пред опозициската СИРИЗА, согласно анализата на последните анкети во земјата, направена и објавена од грчката државна телевизија ЕРТ. ЕРТ ги

Баербок и Фезер во Туркије: Последиците од земјотресите не можат да се опишат со зборови

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, изјави дека последиците од разорните земјотреси кои ги потресоа јужните делови на Туркије не можат да се опишат со зборови, известува Анадолу.

Мечка ги нападнала спасувачи кои трагаат по загубено девојче во БиХ

Членови на Планинарската спасувачка служба Горњи Вакуф – ловџии и мештани веќе втор ден трагаат по 15-годишната Е.Р. која исчезна вчера во попладневните часови во областа Бистричка Рика во Босна и Херцеговина.