Мехмет Оз, познатиот турско-американски лекар и политичар, ги посети преживеаните од земјотресот во Туркије

ХАТАЈ (АА) – Мехмет Оз, познатиот турско-американски кардиохирург и американски политичар, денес ги посети хоспитализираните преживеани во земјотресите во јужна Туркије, јавува Анадолу. Оз, кој го придружуваше кардиоваскуларниот хирург Халит Јеребакан од

Туркије: Пронајдено телото на фудбалерот на Хатајспор Кристијан Атсу

ХАТАЈ (АА) – Пронајдено е телото на фудбалерот на турскиот прволигаш Хатајспор, Кристијан Атсу, под урнатините на зграда во Антакија, јавува Анадолу. Неговиот менаџер Нана Сечере рече дека 31-годишниот фудбалер од Гана

Туркије: Продолжува лекувањето на 1.392 повредени лица донесени во Истанбул од подрачјето на земјотресот

ИСТАНБУЛ (АА) – Во болниците во Истанбул од подрачјето на земјотресот донесени се 9.186 лица, а лекувањето продолжува за 1.392, јавува Анадолу. Од болниците се отпуштени 7.794 лица. Граѓаните кои се повредени

Ужас во Бугарија: Најмалку 18 мигранти пронајдени починати во камион

Најмалку 18 мртви тела на мигранти се пронајдени во Бугарија во напуштен камион во село во близина на Софија, соопшти денеска бугарското МВР. -Според првите информации, камионот превезувал илегални мигранти, вкупно околу

Братот на фудбалерот Атсу од Хатајспор, со пријателите чека покрај урнатините: „Жив е, не губиме надеж“

ХАТАЈ (АА) – СУЛЕЈМАН ЕЛЧИН – Роднините на Кристијан Атсу, фудбалерот на турскиот прволигаш Хатајспор, кој сѐ уште не е пронајден под урнатините на резиденцијата во Антакија, веруваат дека тој е жив,

Азербејџан подигна шаторски град по земјотресот што ја погоди јужна Туркије

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Азербејџан подигна шаторски град во Кахраманмараш, епицентарот на минатонеделните два земјотреси, каде што волонтери им нудат топли оброци на жртвите, јавува Анадолу. Менаџерот на шаторскиот град, полковник Халиг Хусеинов,

Грчката Влада ќе покрене иницијатива за проверка на сеизмичката издржливост на јавните објекти

Антисеизмичката заштита и издржливост на јавните објекти, пред сѐ на училиштата и болниците, била главната тема на денешниот состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со надлежните министри, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

По разорните земјотреси во Туркије, под урнатините фотографии и спомени од среќните времиња

АДИЈАМАН (АА) – Семејните фотографии и спoмените од среќните времиња останаа под урнатините во турскиот Хатај по разорните земјотреси што минатата недела ги погодија јужна Туркије и Сирија, јавува Анадолу. На 12-тиот

Земјотресите во Кахраманмараш ја оштетија и Црквата „Св. Богородица“ во Вакифли

ХАТАЈ (АА) – АЈКУТ КАРАДАГ – Земјотресите во Кахраманмараш делумно ја оштетија и Црквата „Св. Богородица“ која се наоѓа во селото Вакифли, во подрачјето на градот Самандаг, во турската област Хатај, каде