Мечка ги нападнала спасувачи кои трагаат по загубено девојче во БиХ

Членови на Планинарската спасувачка служба Горњи Вакуф – ловџии и мештани веќе втор ден трагаат по 15-годишната Е.Р. која исчезна вчера во попладневните часови во областа Бистричка Рика во Босна и Херцеговина.

АФАД: Бројот на загинати во разорните земјотреси во јужна Туркије порасна на 42.310

АНКАРА (АА) – Бројката на загинати во разорните земјотреси што го потресоа југот од Туркије е зголемена на 42.310, објави турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), пренесува Анадолу.

Ердоган: „Туркије ги мобилизираше сите свои ресурси за 11 области погодени од земјотресите“

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Туркије ги мобилизирала сите свои ресурси и средства за да ги спроведе услугите за сместување и егзистенција за жртвите од земјотресот по

Акар: „Над 20.000 Сиријци во Туркије доброволно се вратија дома по неодамнешните земјотреси“

ХАТАЈ (АА) – Турскиот министер за национална одбрана, Хулуси Акар, изјави дека над 20.000 Сиријци во Туркије се вратиле во својата земја преку границата по неодамнешните земјотреси во јужниот регион на Туркије,

Предлог во Албанија: Затворска казна до 5 години за напад или закана против медиумски работници

Албанските опозициски демократи доставија до парламентот предлог-измени и дополнувања на кривичниот законик, со кои се бараат казни од 1 до 5 години затвор за лицата кои физички нападнале новинари, сниматели или фоторепортери

Туркије: Продолжува лекувањето на 1.214 жртви од земјотресот донесени во Истанбул

ИСТАНБУЛ (АА) – Околу 1.214 лица кои беа повредени во смртоносните земјотреси што ја потресоа јужна Туркије пред две недели се на лекување во болниците низ Истанбул, јавува Анадолу. Околу 10.867 жртви

Дендиас и Блинкен ќе го започнат четвртиот круг од стратешкиот дијалог Грција – САД

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска во Атина ќе го започнат четвртиот круг од стратешкиот дијалог меѓу САД и Грција. Според грчкото МНР, стратешкиот дијалог

Два нови земјотреси од 6,4 и 5,8 степени синоќа ја потресоа Туркије, најмалку шестмина загинати

ХАТАЈ (АА) – Во синоќешните земјотреси кои ја потресоа турската област Хатај животот го загубија 6 лица, а 290 е повредени, известува Анадолу. Екипите за пребарување и спасување во текот на ноќта

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Османи, на прес-конференција со Чавушоглу

АНКАРА (АА) – Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, рече дека трагедијата од земјотресите што се случија во јужна Туркије пред две недели покажува „колку е важно да се

Во Драч запленети 22.500 тони шверцувана нафта од Русија

Во најголемото албанско пристаниште, Драч запленет е танкер кој превезувал 22.500 тони шверцувана нафта. Танкерот пловел под либиско знаме, но според првичните сознанија од истрагата тој е по потекло од Русија. Полиција