Туркије: Посилен земјотрес регистриран во Малатија, опасност од уривање на одредени згради

АНКАРА/МАЛАТИЈА (АА) – Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа Јешилјурт во Малатија, Туркије, јавува Анадолу. На страницата на Управата за катастрофи и вонредни состојби (АФАД) е

Туркије: Одреден притвор за 131 лице во врска со урнатите згради во земјотресот

АНКАРА (АА) – Судовите во Туркије одредија мерка притвор за 131 осомничен кои имаат одговорност за уривањето и противзаконски измени на зонирањето на зградите што се уништени во разорниот земјотрес, јавува Анадолу.

АФАД: Бројот на загинати во разорните земјотреси во јужна Туркије порасна на 40.689

АНКАРА (АА) – Турската Агенција за справување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) соопшти дека бројот на загинати во разорните земјотреси во јужна Туркије пораснал на 40.689. На веб страницата на Anadolu

„Туркиш ерлајнс“ евакуираше 256.754 луѓе од подрачјата погодени од земјотресот

ИСТАНБУЛ (АА) – Турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“ (THY) евакуираше 256.754 лица од подрачјата погодени од земјотресите во Кахраманмараш, пренесува Анадолу. Генералниот директор на авиокомпанијата, Билал Екси, сподели на социјалните мрежи информации за

Мајка, која ги загуби двата сина и сопругот во земјотресот во Туркије, трага по својата ќерка

ИСТАНБУЛ (АА) – Мајка која ги загуби двата сина и сопругот во минатонеделните земјотреси во јужна Туркије, сега ја бара својата 21-годишна ќерка, јавува Анадолу. Лекувањето на 37-годишната Чигдем Ѓулер, која беше

ПО ТУРЦИЈА И РОМАНИЈА, СЕ ТРЕСЕ И НАШИОТ СОСЕД – тлото не мирува ниту вечерва, тешка ноќ за над 700 илјади луѓе!

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала го погоди Ираклион (Хераклион) на островот Крит во Грција. Земјотресот се случил околу 19:32 часот по локално време. Земјотресот бил почувствуван во радиус

Речиси 6.500 бебиња се родени во јужна Туркије по двата земјотреса што го погодија регионот

АНКАРА (АА) – Речиси 6.500 бебиња се родени во јужна Туркије откако двата разорни земјотреси го потресоа регионот минатата недела, соопшти денес турскиот министер за здравство, Фахретин Коџа, јавува Анадолу. „Вкупно 6.447

Туркије: Продолжува работата на расчистување на урнатините во Кахраманмараш, епицентарот на земјотресот

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – ОКАН ЏОШКУН/ФИРАТ ОЗДЕМИР – Екипите на терен работат на расчистување на остатоците од урнатите згради по разорните земјотреси на југот на Туркије, јавува Анадолу. Тешката механизација во Кахраманмараш работи

АФАД: Бројот на загинати во минатонеделниот разорен земјотрес се искачи на 40.642

АНКАРА (АА) – Турската Управа за справување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) соопшти дека бројот на загинати во минатонеделниот разорен земјотрес во јужна Туркије се искачил на 40.642. На веб страницата

Бериша до медиумите: Бојкотирајте го Рама или ќе се соочите со жестоки протести

Лидерот на побројното крило на опозициската Демократска партија и поранешен албански претседател и експремиер Сали Бериша од седиштето на партијата ги повика медиумите да не го канат премиерот Еди Рама во емисиите,