ВИДЕО: Демонстранти се судрија со полицијата и го пробија кордонот кај Цетиње

Група од неколку десетици демонстранти против поставувањето на митрополитот црногорско-приморски на СПЦ, Јоаникије на функцијата, попладнево го проби полицискиот кордон пред Цетиње и се судри со полицајците, додека во Подгорица се подготвуваше

Лидерот на СНС Вучиќ и на социјалистите Дачиќ договараат  коалиција  за  претстојните избори

Делегациите на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и Српската напредна партија (СНС), предводени од лидерите на тие партии, Ивица Дачиќ и Александар Вучиќ, денеска започнаа разговори за подготовки за претстојните избори и

САД донираа 500 илјади вакцини за Косово, Османи ја покани Харис да ја посети земјата

Косовската претседателка Вјоса Османи денеска имаше телефонски разговор со потпретседателката на Соединетите Американски Држави, Камала Харис, на која ѝ се заблагодари за новата донација од над 500 илјади вакцини и воедно ја

Документ покажува како Османлиите проверувале дали некој е вакциниран

Во време кога сертификатите за вакцинација се контроверзна тема во целиот свет, а тие според важечките епидемиолошки мерки кај нас се задолжителни за влез во угостителски и други објекти, на интернет е

Во Црна Гора ангажирани над 1.800 полицајци за спречување инциденти пред устоличувањето на митрополитот Јоаникиј во Цетиње

Најмалку 1.800 униформирани припадници на полицијата и голем број старешини и припадници на криминалистичката полиција ќе се обидат да спречат инциденти поради устоличувањето на митрополитот Јоаникиј во манастирот Цетиње на 5 септември.Управата

Од октомври почнува производство на кинеската вакцина против ковид-19 во Србија

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, објави дека производството на кинеската вакцина против коронавирусот ќе почне во Србија во октомври, и дека компанијата Хемофарм се очекува да произведе околу шест милиони

Четири бремени жени починаа од коронавирус во Косово за неколку дена

Четири бремени жени починаа во Косово во последните неколку дена од последиците од Ковид-19, додека уште две се лекуваат на одделот за интензивна нега.

Во последните два случаи извршени се предвремени породувања. Две

Селаковиќ: Загрижен сум за ситуацијата во Црна Гора

Српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави денеска на ТВ Прва дека е загрижен за ситуацијата во Црна Гора околу утрешното устоличување на митрополитот Црногорско приморски на СПЦ Јоаникиј на Цетиње,

Вучиќ му додели орден на австрискиот канцелар: „Од денес ова е ваш втор дом“

Австрискиот канцелар Себастијан Курц e во посета на Белград, каде од српскиот претседател Александар Вучиќ доби Орден на Република Србија. Во разговорите најголем акцент беше ставен на евроинтергативните процеси, миграците, економијата и