Брнабиќ: Ги повикувам НАТО и КФОР итно да реагираат на актуелната ситуација во Косово

По повод актуелната ситуација денеска на северот од Косово, се огласи и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

– Ја повикувам меѓународната заедница, НАТО и КФОР, итно да реагираат и да го спречат Албин

ВИДЕО: Со солзавец и шок бомби косовската полиција изврши рација во Северна Митровица, граѓаните блокираат улици

Во северниот дел на Косовска Митровица во тек е акцијата на косовската полиција, која користи шок бомби и солзавец, а неколку стотици граѓани блокираа неколку улици и се слушаат сирени за тревога,

Пациентка предизвикала пожар во Оддел за ковид во бугарскиот град Русе

Пациентка предизвика пожар во Одделот за ковид во болницата во Русе, јавија бугарските електронски медиуми.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, пациентката  била приклучена на двоен извор на кислород, но ја

Две децении потоа кружат нови теории за убиството на Аркан, двоен играч или предавник

И по две децении поминати од тројната ликвидација во белградскиот хотел Интерконтинентал, кога беа убиени Жељко Ражнатовиќ, Миленко Мандиќ и Драган Гариќ, се уште не се разјаснети многу моменти па постојано се

ВИДЕО: Неврзаните се опуштија и заиграа оро во Домот на националното собрание

Претставниците на неврзаните се опуштиле по гала вечерата, па заиграле оро во Домот на националното собрание, пренесува Објектив.рс.  

Гала вечерата била организирана на крајот од дводневниот самит на Движењето на „неврзаните“ во

Растат цените на горивата, еве како тие изгледаат во регионот

Цените на горивата во земјава повторно растат, откако беше соопштено дека новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 75,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 77,5 денари за литар. Дизелот од

Запленети над 10 килограми кокаин во Драч, скриени во контејнери со банани

Во најголемото албанско пристаниште Драч, откриена и запленета е нова количина на кокаин, во контејнер со банани нарачка за компанијата „Alba Exotic Fruit” од Тирана.

Полицијата информираше дека била извршена детална контрола во

Паралелно со Самитот на неврзаните, Вучиќ денес го отвори саемот на оружје „Партнер 2021″

Паралелно со одржувањето на Самитот на неврзаните во Белград, каде учествуваат делегации од над 100 земји од целиот свет, српскиот претседател Александар Вучиќ денес го отвори Саемот за оружје и воена опрема

Во чест на новинарот Мирослав Лазански наречено новото возило на српската војска

Денеска пред српската јавност беше претставено новото мултифункционално возило на српската војска, кое го доби името по починатиот воен коментатор и амбасадор на Србија во Русија Мирослав Лазански
.
Возилото беше прикажано на 10

Во Хрватска покрената истрага против полицајци кои тепаа мигранти

Хрватското државно обвинителство нареди истрага против  полицајци, поради сомневање за сторено кривично дело нечовечко и сурово постапување, а на тројцата сторители им се заканува затворска казна до 10 години, пишува денеска загрепски