Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан коронавирус

Докторка од Помурје во Словенија издавала потврди за коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора на Словенија.

Како што пренесуваат словенечките медиуми, обвинетата докторка изјави дека ги издавала сертификатите врз

Рашков: Бугарија ќе го заврши граничниот премин Салаш-Ново Корито кон Србија

Бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Бојко Рашков, испрати писмо до својата колешка министерката за регионален развој и јавни работи Виолета Комитова, во кое предлага да се обнови изградбата на новиот

Конфликтите во Косово започнаа пред 40 години, што е сменето оттогаш?

Денешниот конфликт во северно Косово предизвика бројни реакции од сите страни вклучени во инцидентот, а тој е само еден од многуте вакви инциденти меѓу Косово и Србија во изминатите години. 

#Kosovo right now

Вучиќ: Нема повлекување, нема предавање, да живее Србија!

Српскиот претседател Александар Вучиќ се огласи и на својот Инстаграм профил.  

Тој вели дека предавањето не е опција.  

„Ми се чини дека секој човек се бори со денови, недели, месеци, понекогаш и години, додека

НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

Според „Коха“.нет, за мисијата на КФОР на Косово и Метохија биле информирани и НАТО, кои биле во комуникација со властите.  

Претставник на НАТО за Радио Слободна Европа изјавил дека „косовската полиција спроведува

Вучиќ: Пред нас е тежок период

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска предупреди дека српскиот народ ќе се соочи со големи искушенија во претстојниот период, не само во Косово и Метохија, туку и во целиот регион, а особено

Брегу: Граѓаните од Западен Балкан треба да добијат дигитален идентитет

Претседателката на Советот за регионална соработка (РСС) Мајлинда Брегу ги повика денеска владите на земјите од Западен Балкан да влезат во процес на создавање на дигитален идентитет на граѓаните, преку кој полесно

Борел повика на итен прекин на насилствата на северот од Косово

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска повика на итен прекин на насилствата и на едностраните потези на северот од Косово, јавија српските медиуми.

Реакцијата на Борел доаѓа по денешните раноутрински упади на

ВИДЕО: Застрелан косовски Србин од страна на косовските специјалци

Србинот, Среќко Софронијевиќ, кој беше застрелан во полициската рација на специјалните единици на косовската полиција, во моментов е на операција во болницата во Косовска Митровица, пишува српски „Блиц“.

https://www.slobodenpecat.mk/wp-content/uploads/2021/10/244779172_584164039676477_8962274113613216350_n.mp4
Софронијевиќ, според информациите од лекарите,

Брнабиќ: Ги повикувам НАТО и КФОР итно да реагираат на актуелната ситуација во Косово

По повод актуелната ситуација денеска на северот од Косово, се огласи и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

– Ја повикувам меѓународната заедница, НАТО и КФОР, итно да реагираат и да го спречат Албин