Инцко: Состојбата во БиХ е многу лоша, државата може да се распадне

Поранешниот висок претставник на меѓународната заедница во БиХ Валентин Инцко изјави дека ситуацијата во БиХ никогаш не била потешка и оти државата може да се распадне.

Инцко рече дека целосно се согласува со оценката на сегашниот

ФОТО: Борисов како гангстер, објавени нови контроверзни фотографии

Новите фотографии испратени до бугарските медиуми на 9-ти ноември го прикажуваат поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов како спие во државна резиденција со значителна сума на евра во фиока покрај креветот и пиштол

Несреќа во Хрватска: Пет деца повредени во судир на автомобил и училишен автобус

Пет деца се повредени во судир на автомобил и училишен автобус во Вргорац.

Полицијата соопшти дека несреќата се случила попладнево кога автомобилот кој влегувал во сообраќајот удрил во автобусот во кој се наоѓале

Србија го обновува воениот брод што ги испука првите истрели од Првата светска војна

Србија конечно го обнови како пловечки музеј воениот брод што ги испука првите истрели што ја започнаа Првата светска војна, по долгогодишното лобирање од ентузијасти на морнаричките бродови кои сакаа да биде

Бугарија за 2022 година ќе издвои дополнителни 800.000 евра за студентски стипендии

Дополнителни 1,6 милиони лева (едно евро = 1,96 лева) ќе се издвојат во буџетот за следната година за зголемување на стипендиите во државните високообразовни институции, јави БТА.

– Средствата ќе овозможат зголемување за

Гласот на Америка: Србија и Косово сепак ќе бидат поканети на Самитот за демократија

Србија и Косово ќе бидат поканети на Самитот за демократија организиран од американскиот претседател Џозеф Бајден, дознава Гласот на Америка од извор во Вашингтон.

За таа информација се уште нема официјална потврда, а

Василев: Петков од „Продолжуваме со промената“ ќе биде кандидат за премиер на Бугарија

Кирил Петков ќе биде предложен од Продолжуваме со промената за премиер на Бугарија, изјави Асен Василев за ТВ Нова њуз.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Василев се гледа себеси како

Кикиљас: Речиси 12 милијарди евра приход од туризмот во 2021 година во Грција

Речиси двојно повисок од првичните предвидувања ќе биде приходот од туризмот во Грција во 2021 година и ќе достигне до речиси 12 милијарди евра, откри министерот за туризам, Василис Кикиљас говорејќи во

Дачиќ: Референдум за промена на Уставот на 16 јануари

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека референдумот за промена на Уставот на Србија во областа на правосудството треба да се одржи на 16 јануари следната година, јави дописникот