Албанија годинава со рекорден историски увоз на електрична енергија

Увозот на електрична енергија во Албанија годинава достигна рекордна вредност, највисока досега во историјата на државата, за што од јануари до ноември се потрошени 213 милиони евра, наведува во анализата весникот „Монитор”.

Како

Во Србија најпрофитабилните компании се во странска сопственост

Иако српската економија работеше позитивно за време на пандемијата 2020 година, дури 19 компании кои лани беа меѓу 100-те најпрофитабилни, минатата година завршија со загуби. Според тоа, ранг-листата на првите пет по

Во Сараево се прогласени добитниците на првата регионална награда за филантропија на мрежата SIGN

На 17-ти и 18-ти ноември во Сараево, се одржа конференцијата „“Signs of Solidarity and Solutions” која беше домаќин на филантропи од целиот регион.

Според зборовите на Весна Бајшански-Агиќ, извршна директорка на фондацијата „Мозаик“,

Двомесечно бебе починало како последица на ковид во Србија

Едно двомесечно бебе починало како последица на коронавирусот на Детската клиника Тирсова во Белград, пренесува Танјуг.

„За жал, првото бебе кое го добивме почина минатата недела. По речиси шест недели борба за живот“,

Се надзира ли крајот на Дејтонскиот мировен договор?

Дејтонскиот мировен договор, кој требаше да послужи како „лепак„ што ќе ја спои распарчената поранешна ју република , можеби е пред својот крај, се предупредува во написот објавен во политичкиот магазин Политико.

Се

Биков: Изборот на Радев нема да ги смири политичките тензии во Бугарија

Претставникот на ГЕРБ и долгогодишен пратеник на оваа партија во бугарскиот парламент, Тома Биков, изјави дека изборната активност на вчерашниот втор круг од претседателските избори Бугарија не се заснова на ентузијазмот, туку

Радев по изборниот ден: Бугарија излегува од стагнација и автократија, на пат е кон слобода

 

Сакам да им се заблагодарам на секој од вас што излезе да гласа. Демократијата функционира, благодарение на вас! Им честитам и на Герџиков и на другите кандидати што ги дадоа своите идеи.

Петков: Румен Радев е претседателот со кој ќе продолжи промената

 Румен Радев е претседателот со кој ќе продолжи промената. Ова го изјави Кирил Петков – лидер на истоимената партија која победи на парламентарните избори минатата недела. Тој рече и дека процесот на