(ВИДЕО) И власта и опозицијата „паѓаат“ на проверката на факти – како гради „Бехтел и Енка“ во Србија

Првата клучна разлика е што во македонскиот закон директно се споменува „Бехтел и Енка“ како фирмата која ќе гради и се предвидува владин комитет кој ќе ги договори условите. Во Србија не

Што знае Фејсбук што се сто милијарди долари

„Метаверс сега оди на гробиштата на пропаднати идеи на технолошката индустрија. Меѓутоа неговиот краток живот и срамна смрт се и оценка за технолошката индустрија која го изроди,“ пишува Ед Зитрон во анализата

(ВИДЕО) Живот без вода на петнаесетина километри од Скопје

По многу предизборни ветувања и по два проекта на две влади – жителите на селото Долно Количани, оддалечено 15-ина километри од центарот на главниот град, сè уште имаат големи проблеми со водоснабдувањето.

Такер Карлсон се сели на Твитер

Во видео обраќањето, Такер порачал дека се враќа со „нова верзија“ на своето шоу. „Твитер долго време служи како место каде се инкубира и развива националниот разговор. Твитер не е партиска страна,

(ВИДЕО) Дивоградба на „Пластичарска“: Државна акција за рушење пробиена од државата

Државниот инспекторат за градежништво го побарал а општината Центар му го дала предметот за дивоградбата на улица „Пластичарска“, без неопходниот потпис од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски Предметот беше побаран

Мицкоски за загинатите припадници на МВР во Диво Насеље: Тие се хероите на новото време, пазарот на ДУИ и СДСМ со терористите е за опстојување на власт и крадење

Денес токму од Тетово дозволете да се обратам за два важни моменти. Првиот е 9 мај денот на Европа, вториот е 9 мај денот кога се случи пресметката во Диво Насеље и

(ВИДЕО) Дивоградба на Пластичарска: Државна акција за рушење пробиена од државата

Државниот инспекторат за градежништво го побарал а општината Центар му го дала предметот за дивоградбата на Пластичарска улица, без неопходниот потпис од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски Предметот беше побаран

Кралица Урсула

Мандатот на вон дер Лејен трае до 2024, кога треба да се одржат и изборите за нов Европски парламент. Исходот од изборите треба да одлучи, барем теоретски, и кој ќе ја наследи