Османи: Пораката од Брисел не е добра, но мора да работиме -Западен Балкан еден ден ќе биде дел од ЕУ

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи утрово на аеродром ја испрати претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која продолжува на средби во Србија. Пред нејзината посета на Скопје и средбите

Сообраќајот по влажни коловози, на граничните премини нема подолги задржувања

Сообраќајот на патиштата низ државата се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања

Локални избори 2021: Се очекува голема „борба“ за градот под Марковите Кули

Поранешниот министер за транспорт и врски и поранешен директор на Царинската управа, Горан Сугарески од  СДСМ, специјалистот ортопед Борче Јовчески од ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на „Шарената револуција“, адвокатот Жаре Стеваноски

ВИДЕО: Кандидатите за градоначалник на Куманово ги соочија концептите за иднината на најголемата македонска општина

Петмина кандидати за градоначалници влегоа во трката за градски татко на Куманово на овие локални избори, а покрај актуелниот градоначалник Максим Димитриевски, кој ќе настапи како независен кандидат, во трката влегоа кандидатот

Заев: ВМРО-ДПМНЕ со „независната“ кандидатка за Скопје си најде алиби за поразот

Јасно е зошто ВМРО-ДПМНЕ нема свој кандидат. Мицкоски најде некој да му глуми независен и да му го однесе поразот, кажа претседателот на СДСМ, Зоран Заев на промоцијата н кандидатите за советници

Предизборно планинарење: Ахмети, Арифи, Груби, Бесими, Бектеши и Нуредини се искачија на Шар Планина

Претседателот на ДУИ Али Ахмети придружуван од првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за финансии Фатмир Бесими, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, министерот за економија Крешник Бектеши, градоначалничката на

Али Ахмети и Теута Арифи: Ќе победиме во Тетово

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва во Тетово одржа партиска конвенција на која беа претставени Теута Арифи како кандидатка за градоначалник и кандидати за членови на Советот на општината. Беа промовирани видео

ВИДЕО | Мавровчани реагираат: Доста ни е без вода и затрупани со дивоградби, ќе протестираме!

„Повеќе не можеме да издржиме, со протести и блокади ќе ја бараме правдата“. Со овие зборови група граѓани, кои се претставија како дел од иницијативниот одбор на здружение на жители на селата

Заев: Идентитетските прашања не можат да бидат предмет на преговори, има позитивни сигнали за тоа од Софија

Искрено верувам дека е можно до крајот на годината да дојде до договор со Бугарија кој ќе се темели на европските вредности и со почитување на идентитетските прашања, користејќи го како основа