Симовски: ДЗС нема побарано продолжување на Пописот, очекуваме дека ќе завршиме во законскиот рок

Државниот завод за статистика досега нема побарано продолжување на Пописот 2021. Согласно сегашните процеси, очекуваме и уверени сме дека ќе завршиме во законскиот рок, изјави вечерва за МИА директорот на ДЗС Апостол

Вархеји: Со Заев разговаравме како да го придвижиме процесот на проширување

Еден ден по посетата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, денеска во Скопје дојде и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, кој преку Твитер извести дека се сретнал со премиерот

ДКСК ќе бара одговорност за партиските активности на Османи и Нуредини во работно време

Претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, на денешната прес-конференција рече дека ќе побара од Владата одговорност за министрите од редовите ДУИ, Бујар Османи и Насер Нуредни, поради тоа што во работно време учествувале

Емил Кирјас: Брисел нѐ замајува, ама не сме глупави да молчиме

Балканските народи не се глупави да останат неми на замајувањата на Брисел преку неисполнувањето на договореното кон Македонија за почетокот на пристапните преговори, вели политичкиот аналитичар Емил Кирјас за Дојче веле.

Кирјас, кој

ХЕРА со реакција: Ние не сме организатори на извидничкиот настан Sex Scouts and Rock n Roll

Од здружението ХЕРА апелираат за итно постапување на институциите по допрен глас и за целосно расветлување и разрешување на случајот поврзан со извидничкиот настан Sex Scouts and Rock n Roll, за кој

454 нови случаи на ковид-19, пријавени се 9 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 3425 тестирања, а регистрирани се 454 нови случаи на ковид-19: Скопје – 209, Куманово

Антонио Јолевски избран за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Следните две години претседател на Советот на јавни обвинители (СЈО) ќе биде јавниот обвинител Антонио Јолевски. Ова е одлучено на денешната 32-ра седница СЈО на Република Северна Македонија, односно за Јолевски гласале

Обвинителство формира предмет за извидничкиот камп, деца се отпишуваат од „извидници“

Седуммина средношколци се отпишале од „извидници“ откако родител алармираше дека викендов Прв скопски извиднички одред организирал несоодветен камп со сексуална едукација која вклучувала шокантни активности меѓу кои и тоа децата да соблекуваат

До петок облачно со повремен дожд

До петок ќе се задржи променливо време со повремен дожд, информира УХМР.

Утре, пообилни врнежи ќе има во западните делови каде повремено ќе бидат поројни и се очекува да наврнат до 20 л/м2.

Во

Заев: Повторно сме на прво место по транспарентност во регионот

Претходните се криеа, а сега се е јавно. А, кога се е јавно, корупцијата не се исплати. Исправните политики на отвореност се потврдени, повторно сме на прво место по отвореност и транспарентност