Дури 8.500 Албанци добиле бугарско државјанство, а еве колку Македонци поднеле барање за бугарско потекло

Бугарскиот портал Сега.бг пишува дека 8.474 Албанци добиле одобрение за нивните барања за бугарско потекло од почетокот на 2015 година до 7 јули 2021 година. „Албанците се на петто место меѓу странците

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград. „Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на Македонците во соседството е пред се резултат

Четири лица исчезнале на Кожув: Среќен крај на спасувачката акција

Четири исчезнати лица на планината Кожув, денеска биле пронајдени живи и здрави од гевгелиските службеници при Системот за управување со кризи и доцна попладнево биле упатени кон своите домови, информира Центарот за

Петков условува: Доколку Македонија сака европска иднина НЕМА ДРУГ ИЗБОР освен да почне да работи на позитивни теми со Бугарија

Во односите меѓу Бугарија и Македонија е важно перспективата да не се става само на тоа каков инцидент се случи и во исто време, додека се справуваме со јазикот на омразата, мора

(ВИДЕО) Снежни виулици, сообраќајни блокади и ниски температури – невремето „Барбара“ ја погоди Грција

Вонредна состојба е прогласена во Централна Евија каде невремето прави проблеми особено во областа на планината Дирфис. Во регионот Фтиотида во Централна Грција во тек е справувањето со мразот на патиштата, а

Петрушевски за Николовски: Или си политички неписмен или работиш на штета на македонските интереси

Пендаровски и Ковачевски да кажат, дали Љупчо Николовски е дел од структурите кои шират антимакедонско расположение во односите со Бугарија. Неколку часа по јавно објавената понуда од страна на претставник на бугарско

МВР ќе разговарале со обвинител па ќе одлучеле: Ќе одговара ли Виктор Стојанов кривично за заканата кон македонскиот полицаец?!

МВР ќе се координара со јавен обвинител па ќе одлучи дали ќе поднесе кривична пријава против Виктор Стојанов, кој вчера со објава на Фејсбук, упати директна закана кон еден македонски полицаец и

МНР демантира: Немаше договор за заедничко чествување за 151 година од раѓањето на Гоце Длечев

Чествувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија помина во најдобар ред и без нарушување на јавниот ред и мир, со овозможен пристап на бројни официјални и граѓански