Османи: Мисијата на ОБСЕ преку своите проекти придонесува во борбата против говорот на омраза

Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија континуирано преку програми го унапредува знаењето на младите за целите и вредностите на Организацијата во однос на безбедноста, толеранцијата, недискриминацијата, спречување на ширење говор на омраза.

Адеми од трибина на ДУИ: Трајанов и сличните нему се против европскиот фронт

Координаторот на пратеничката група на ДУИ и потпретседател на партијата, Арбер Адеми синоќа од партиска средба со симпатизери од тетовските шарпланински села упати порака дека коалицискиот партнер Павле Трајанов е против создавање

Џамбаски му се закани на претседателот Пендаровски со АТЕНТАТ и најави дека ќе дојде на 4-ти февруари во Скопје

Бугарскиот радикал од ВМРО-БНД и европратеник Ангел Џамбаски му порача на претседателот Стево Пендаровски дека и во минатото имало обиди на лидери на ВМРО да им се забрани влез во Македонија и

Орбан ја чисти унгарската армија од НАТО структури?

Отпуштањето, кое опфати и генерали и полковници започна со декрет на унгарската влада кој дозволува офицерите да се пензионираат ако наполниле 45 години старост или 25 години служба. Иако ќе бидат предвремено

Сали: Министерството не е мое за да го отстапам, сигурно ќе го наследи некој по мене

Министерството не е мое, сигурно ќе го наследи некој по мене. Вака одговори денеска министерот за здравство Беким Сали на прашање дали ќе го отстапи Министерството за здравство на Алијанса за Албанците

Снег во Маврово, магла на патиштата кон Попова Шапка и Крушево

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има во Маврово. Намалена видливост поради магла од 40 до 50 метри има на Попова Шапка, Крушево

Според Захариева, македонскиот претседател им служи на Србија и Русија, а Софија мора остро да реагира на неговите изјави   

За предлогот на Пендаровски до Владата на С Македонија на еден европратеник и уште неколку други бугарски државјани да им биде забранет влез во земјава, поранешната шефица на бугарската дипломатија вели оти

На бебињата ќе им кратат од оловото

Според новите нацрт упатства на Агенцијата, дозволената количина дозволено олово во бебешката храна ќе се намали дури за 27%. Регулативата се однесува за пакуваната храна, онаа која доаѓа во тегли, кутии, туби

Д-р Митрев до претседателот на ЗНМ: Зошто не смеам да ја кажам својата страна и зошто секој новинар што разговара со мене треба да биде ставен на јавен линч?

Д-р Жан Митрев испрати писмо до претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Младен Чадиковски во кое го повикува за поголема заштита на новинарите кои се ставени на јавен линч поради објавување

Оштетени штедачи на ЕСБ: Дали за грабеж на банка во земјава веќе не се одговара!?

Еуростандард банка се ограбувала со години за да на крај се затвори пред две и пол години. Веднаш откако се затвори, многу повикани и неповикани личности збореа за банката и сите се