Lajme - Page 2

FOTO/ Sekuestrohet pistoleta me 30 fishekë në Shkodër, arrestohet 1 person. Dyshohet i përfshirë në ngjarje kriminale

 SHKODER Policia e Shkodrës njofton se ka sekuestruar një pistoletë dhe 30 fishekë ushtarakë, duke parandaluar kështu një ngjarje të mundshme kriminale. Uniformat blu të qytetit verior njoftojnë se kanë arrestuar një person, i cili lëvizte me pistoletë dhe dyshohet se do ta përdorte armën në ngjarje të rëndë kriminale. Njoftimi i policisë: Shkodër Policia

Grabitje me armë në një shtëpi në Marmullë të Gjakovës

Dje rreth orën 19:00 persona të maskuar dhe të armatosur kanë hyrë në një shtëpi në Marmullë të Gjakovës. Ankuesi ka njoftuar policinë se grabitësit kanë hyrë në shtëpinë e vëllait të tij dhe kanë vjedhur në kasafortë bashkë me një pushkë gjuetie dhe një pistoletë, transmeton Klan Kosova. “Sipas viktimës të dyshuarit kasafortën e

FOTOGALERI/Besimtarët katolikë festojnë Krishtlindjet, mbahet mesha e shenjtë në katedralen “Shën Pali” në Tiranë

TIRANË, 25 dhjetor /POST/ – Besimtarët e katolik po festojnë lindjen e Krishtit. Në katedralen e “Shën Palit” në Tiranë, besimtarët katolikë janë mbledhur për meshën e  shenjtë të mesnatës. Në katedralen e “Shën Palit”, në kryeqytet besimtarët katolikë kremtuan këtë mbrëmje të shënuar ku mesha u drejtua nga Arqipeshkvi Imzot George Frendo duke uruar

Të rinjtë rikthejnë Betlehemin në Malin e Taraboshit

TIRANË, 24 dhjetor /POST – I. Vata/- Lindja e Krishtit është përjetuar si rrallë herë nga një grup të rinjsh, duke improvizuar Betlehemin në Malin e Taraboshit. Aktiviteti u zhvillua nga të rinjtë në prag të Krishtlindjes në Malin e Taraboshit, të cilët punuan afro dy muaj të mbështetur nga etërit katolikë. Në Malin e

Dodë Gjergji uron paqe dhe dashuri për të gjithë besimtarët në natën e Krishtlindjeve

Në Katedralen “Shën Nënë Tereza” në Prishtinë ka filluar festa dhe lutjet për Krishtlindjet. Ipeshkvi Dodë Gjergji ka falënderuar të gjithë pjesëmarrësit në këtë festë duke iu thënë se pendesa për gabimet bën që mëshira e Zotit të derdhet mbi njerëzit dhe të marrin falje, njofton Klan Kosova. “Faleminderit që keni ardhur të festoni bashkë

“Populli, pasuria më e madhe që ka Shqipëria”, Mark Gjonaj: Kemi influencë në vendet ku jetojmë

Një nga shqiptarët më të suksesshëm në diasporë, është Mark Gjonaj. I lindur në shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjonaj është sot anëtar i Këshillit Bashkiak të Neë York-ut. Gjonaj, gjithashtu, është një nga aktivistët më të rëndësishëm të diasporës shqiptare. Në “Real Story”, ai u shpreh se pasuria më e madhe që ka Shqipëria,

Ideja e Mini-Shengenit kishte lindur në vitin 2010

23:05 | 24 Dhjetor 2019 Iniciativa rajonale e Mini-Shengenit, ku Kosova po refuzon të marrë pjesë, nuk është një iniciativë e re. Në fakt, një iniciativë e tillë ishte propozuar në vitin 2010 në kuadër të mini-samitit të tretë ballkanik të mbajtur në Prevallë të Prizrenit – takim që ishte thirrur nga presidenti i atëhershëm

“Banorët tronditen sa herë kujtojnë tërmetin e asaj nate”, Zëri i Amerikës: Në Bubq të Krujës, banorët përpjekje për të dalë nga situata

Midis fshatrave të shumta, që goditi tërmeti i 26 nëntorit, Bubqi i Krujës është një nga më shumë të dëmtuarit. Për fat të mirë, nuk pati viktima në njerëz, por dëmet materiale janë të jashtëzakonshme. Banorët tronditen sa herë që e kujtojnë tërmetin e asaj nate. Sude dhe Sherif Ajazi kujtojnë si dolën atë natë

Krishtlindja/ Ferdinand Samarxhi: Krishti vjen sonte për të mëshiruar e ndriçuar çdo shpirt njerëzor

Gazetari i mirënjohur Ferdinand Samarxhi i ftuar në rubrikën “Opinion” në “Neës 24” foli për festën e Krishtlindjeve. Samarxhiu tha se Krishti vjen sonte për të mëshiruar e ndriçuar çdo shpirt njerëzor. Ai shtoi se Krishti dëshiron që në çdo njeri të ndriçojë e mira dhe të mos ketë më errësirë. “Krishtlindja është një ditë