Lajme - Page 3

Kërcënohet Shpend Ahmeti, arrestohet i dyshuari

Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, nuk e ka nisur edhe aq mirë javën. Të hënën ai është kërcënuar nëpëmjet një mesazhi telefonik nga një person me inicialet Sh.N. Nuk dihet arsyeja pse personi në fjalë e ka kërcënuar kreun e Prishtinës. Rastin e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës nëpërmjet zëdhënëses për rajonin

Foto/ Ja cila është kompania e cila jep bursa në mbështetje të studentëve ekselentë të turizmit

Industria e turizmit luan një rol jetik në ekonominë globale dhe në gjithë komunitetin përkatës. Teksa në vitin 2018 kjo industri gjeneroi 10.4% të Prodhimit të Brendshem Bruto në rang global duke rritur ndjeshëm treguesit e punësimit, viti 2019 pritet të mbyllet me shifra akoma më optimiste. Në Shqipëri duke iu referuar të dhënave zyrtare

I akuzuari për krime lufte, Nenad Arsiq deklarohet i pafajshëm

I akuzuari për krime lufte, Nenad Arsiq është paraqitur dot para Gjykatës Themelore në Prishtinë ku është deklaruar i pafajshëm. Këtë e konfirmoi për Radio Kontakt Plus, avokati Dejan Vasiq. Arsiq akuzohet për torturimin e dy civilëve shqiptarë me pjesëtarë të tjerë të policisë serbe në 1999 në lagjen Emshir të Prishtinës, pasi dyshohet se

U dëmtua godina nga tërmeti, rinis punën Gjykata e Lezhës

Ka rinisur puna në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Lezhë, pas dëmtimeve që pësoi godina nga tërmeti i 26 nëntorit.   Selia e gjykatës pas dëmeve të tërmetit është transferuar përkohësisht në ndërtesën e Prokurorisë pranë kësaj gjykate.   Në kushtet e ambienteve të kufizuara për ushtrimin e veprimtarisë dhe shërbimeve gjyqësore do jetë Këshilli i

Kurti e Mustafa edhe sot në një takim tjetër

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe ai i LDK-së Isa Mustafa, sot do të mbajnë edhe një takim tjetër. Klan Kosova mëson se takimi mes Kurtit e Mustafës është paraparë nga ora 13:00, por nuk janë dhënë të tjera detaje nëse ka pajtueshmëri për marrëveshje bashkëqeverisëse ku do të finalizohej sot apo jo. Takimet

Prishtinë: Gjendet i vdekur një person në shtëpinë e tij

Policia e Kosovës në Prishtinë raporton se një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij. Vdekjen e viktimës e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes. Sipas familjarëve, viktima ishte përdorues i substancave narkotike. Me vendim të prokurorit, trupi i pajetë i viktimës u dërgua në Institutin e Mjekësisë Ligjore për

Fluks në Kapshticë, ja sa shtetas hynë në 24 orët e fundit

KORÇË Festat e fundvitit kanë sjellë fluks lëvizjesh në doganën e Kapshticës. Në vigjilje të Krishtlindjeve numri i shqiptarëve që kthehen në vend është i madh por ka edhe nga ata që kërkojnë të kalojnë festat në shtetin fqinj. Gazetarja Lorena Kodra raportoi për “BalkanWeb” se 24 orët e fundit nga dogana e Kapshticës kanë