Сите ги користевме нивните производи: Германски гигант по 200 години работа престанува со производство

Познатата германска компанија Пеликан објави дека ги затвора продажните капацитети во Хановер и Фалкенце. Пеликан целосно престанува да работи на крајот на годината. Нивните производи се продаваат насекаде низ Македонија и се

Беше една од најпосакуваните жени во Југославија: Погледнете како денес изгледа Марина Перазиќ (ФОТО)

Марина Перазиќ за време на Југославија беше една од најпосакуваните жени на сцената. Со години веќе не се појавува во јавноста и многумина се прашуваат како изгледа денес и  штоправи таа. Марина

Ова овошје им е омилено на многумина, но ВНИМАВАЈТЕ има најмногу пестициди

Јагодите се омилено овошје на многумина, но има најмногу пестициди од сите други овошја. Пестицидите се хемикалии кои ги убиваат инсектите, коровот, а конзумирањето на овошје и зеленчук кое содржи голем број

Во Македонија не настапувала цели 25 години: Балканската ѕвезда Драгана Мирковиќ доаѓа во Македонија

По цели 25 години една од најпопуларните пејачки на Балканот, миленичката на публиката од Вардар па до Триглав, Драгана Мирковиќ ќе одржи спектакуларен настап во нашата земја. Поточно, настапот е закажан за

ФОТО: Фигура изработена од Чарлс Трети продадена за 8.500 фунти

Пред околу 60 години сегашниот британски крал Чарлс Трети изработил статуетка во облик на коза… Малата ќерамичка фигурина што Канаѓанецот Рејмон Патен ја чувал 55 години кај себе, е продадена на наддавање

ФОТО: Бугарската принцеза шокираше со изгледот, сите се прашуваат што и’ се случило

Бугарската принцеза Калина е единствената ќерка на кралот Симеон II и неговата сопруга Маргарита, а таа е родена во Мадрид во 1972 година, како нивно петто дете. Калина ретко се појавува во

НАЦИОНАЛНАТА БИБЛИОТЕКА ВО ОСЛО ЌЕ ДОБИЕ МАКЕДОНСКО КАТЧЕ СО НАД 400 КНИГИ

Во Националната библиотека во Осло ќе се отвори Македонско катче, со донација од Данскиот и Норвешкиот конзулат во Скопје. Тие донираат 377 книги на македонски јазик, по иницијатива на Ротари клубот „Камен

ВИОЛИНИСТОТ ЏУЛИЈАН РАХЛИН ОД ЛИТВАНИЈА ГО ОТВОРА ОХРИДСКО ЛЕТО НА 12 ЈУЛИ

Светски познатиот виолинист Џулијан Рахлин од Литванија, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид  ќе го отвори 64. издание на фестивалот Охридско лето, соопшти директорката Наташа Поповиќ, објавувајќи ја фестивалската програма.

Пејачката во занес: Ана Николиќ позира во палто, а под него не носи НИШТО (ФОТО)

Пејачката Ана Николиќ последните месеци не се појавува често во јавноста, но е многу активна на социјалните мрежи. Сега ги шокираше сите кога објави фотографија на која позира без долна облека или