Започнува националната турнеја со проектот „Простор за разговор“

Интерарт културниот центар во соработка и со поддршка на Швајцарската амбасада во Скопје, ја најавува Националната турнеја на проектот „Простор за разговор“- “Dancing (Talking)Table”, чие претставување низ земјава, како активистички проект се

„СТАРОВРЕМСКИОТ РОМАН“ НА ВЛАДА УРОШЕВИЌ Е РОМАН НА ГОДИНАТА ЗА 2022

Академик Влада Урошевиќ за романот „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“, со поднаслов „Старовремски роман“ ја доби престижната книжевна награда Роман

„МАЛ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“ ЌЕ СЕ ОДРЖИ СО ДОНАЦИИ, ПА И СО КРЕДИТ АКО ТРЕБА, НАЈАВИЈА ОРГАНИЗАТОРИТЕ

И покрај поплаките дека детската ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ годинава може да не се одржи поради скратените средства од државата, Меѓународниот управен одбор на колонијата донесе предлог за одржување на манифестацијата

ПЕСНАТА НА АЦО ШОПОВ СЕ ИЗВИШУВА НАД ГОДИНИТЕ, РЕЧЕ ВЕЛЕ СМИЛЕВСКИ НА 100-ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ПОЕТОТ

Наша обврска е зачувување на оставнината на поетот Ацо Шопов, еден од столбовите на македонската модерна поезија, рекоа учесниците на денешниот настан во чест на 100-годишнината од неговото раѓање во Музејот на

В сабота Филхармонија ќе одржи концерт за деца насловен „А Zoo Called Earth“

В сабота, во 12 часот, оркестарот на Македонска филхармонија ќе го одржи концертот за деца насловен „А Zoo Called Earth“. Диригент е Ангел Спировски, а како солисти ќе настапат пијанистките Ивана и

Промоција на книгата „Непријатност во културата“ од Гоце Дртковски вечерва во „Јавна соба“

Во скопскиот културен простор Јавна соба вечерва (вторник) во 20 часот издавачката куќа „Љубовта е петтиот елемент“ од Скопје ќе ја промовира новата книга на Гоце Дртковски „Непријатност во културата“, со поднаслов

Венко Андоновски избран за дописен член на МАНУ

Професорот и писател Венко Андоновски одржа пристапно предавање во МАНУ пред академици, студенти, љубители на книжевноста на тема „Достоевски и Мекдоналдс“. Зборуваше за изложеноста на денешните книжевности на силен налет на глобализацијата,

Промоција на книга од Ленче Милошевска во Градската библиотека во Скопје

Утре, 14 март во 12 часот во спомен-собата „Т’га за југ“ во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Недопрени бисери“ од Ленче Милошевска. За делото ќе

„СÈ СЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ ДОМИНИРАШЕ НА 95. ОСКАРИ, МИШЕЛ ЈЕО СТАНА ПРВАТА АЗИЈКА ПРОГЛАСЕНА ЗА НАЈДОБРА АКТЕРКА

Необичната мултиверзумска авантура „Сè секаде одеднаш“ доминираше на 95. Оскари, откако беше прогласен за најдобар филм и славеше во дури три актерски категории. Едната од нив е Мишел Јео, која стана првата