Аврамовска: Нашето денешно читање е одредено од актуелниот комуникациски миг што го живееме и апсолутно не можеме да побегнеме од тоа

Во организација на Институтот за македонска литература и Британската амбасада се одржа трибина на тема „Книжевноста како браник на слободата“, како дел од проектот „Книжевни рефлексии – платформа за креативен дијалог и

Во виенски „Музикферајн” почнаа пробите пред светската премиера на „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите

Во Стаклената сала на најпрестижната концертна сцена во глобални рамки, виенски „Музикферајн” започнаа пробите пред светската премиера на оркестарската верзија на проектот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите, информира „КултурОп“. Во аранжман

„Книжевни рефлексии“: Прва дебата денеска во Институтот за македонска литература

Платформата за креативен дијалог и критичко размислување – „КНИЖЕВНИ РЕФЛЕКСИИ“ во соработка со Британската амбасада во Скопје на Институтот за македонска литература денеска ја организира првата дебата. Станува збор за дебата од

ШВЕДСКИОТ РЕЖИСЕР РУБЕН ОСТЛУНД ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО ВО КАН

Шведскиот режисер Рубен Остлунд, двоен добитник на престижната Златна палма, ќе биде претседател на жирито на 76. Кански филмски фестивал. За неговиот последен филм, „Триаголник на тагата“, Остлунд лани ја доби Златната

Во Битола отворена „Куќа на Европа“ за младите

Евроамбасадорот Дејвид Гир и градоначалникот на Битола Тони Коњановски во присуство на министерката во Министерството за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска потпишаа Меморандум за разбирање за отворање „Куќа на Европа“ во Офицерски дом

СЕ УРЕДУВА АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ БАРГАЛА И ЌЕ БИДЕ ОТВОРЕН ЗА ПОСЕТА 24 ЧАСА

На 20 километри од Штип, во подножјето на планината Плачковица во близина на реката Козјак, се наоѓа археолошкиот локалитет Баргала чии остатоци потекнуваат од византискиот град подигнат од 4. до 6. век,

КРОВОТ НА ШТИПСКИОТ ДОМ НА КУЛТУРАТА ЌЕ БИДЕ ЦЕЛОСНО ПОКРИЕН СО ФОТОВОЛТАИЧНИ ПАНЕЛИ, СЕ ПЛАНИРА ГОДИШНА ЗАШТЕДА ОД 15.000 ЕВРА

Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип до крајот на летото ќе биде прва институција од областа на културата во Источна Макадонија која ќе има фотоволтаична централа. Фотонапонските панели ќе бидат на

БАЛЕРИНАТА И КОРЕОГРАФКА САША ЕВТИМОВА ПОСТАВУВА МОДЕРЕН БАЛЕТ ВО ПОДГОРИЦА

Балерината од Националната опера и балет (НОБ) и кореографка Саша Евтимова поставува балетска претстава во Музичкиот центар во Подгорица, Црна Гора. Евтимова ни рече дека соработката дошла по препорака на српскиот кореограф

ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ ЗА ФРАНЦУСКИОТ ДОКУМЕНТАРЕЦ „НА АДАМАНТ“ НА НИКОЛА ФИЛИБЕ

Францускиот документарен филм „На Адамант“ на режисерот Никола Филибе ја доби престижната Златна мечка за најдобар филм на 73. Берлинале. Филмот ги носи гледачите на бродот на Сена во Париз кој служи

ДПМ ќе го одбележи Светскиот ден на поезијата со поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора

На 20 март 2023 година во 12 часот ќе се одржи поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора кај Свети Николе. Со поетското читање ќе се одбележи Светскиот ден на поезијата, а организатори