РЕЖИСЕРОТ ДЕМИЕН ШАЗЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Американскиот режисер Демиен Шазел ќе биде претседател на жирито за Златен лав на Венецискиот филмски фестивал, соопштија организаторите. Шазел доби Оскар за филмот „Ла-ла ленд“, а ги сними и „Ритамот на лудилото“

„НЕШТО СЛАТКО“ ГО СНИМИВМЕ БЕЗ БУЏЕТ, СО МНОГУ КОМПРОМИСИ, НО ЦЕЛТА Е ПУБЛИКАТА ДА УЖИВА, ВЕЛИ САШКО КОЦЕВ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА СЛОВЕНЕЧКИОТ ФИЛМ

Словенечката романтична комедија „Нешто слатко“, со македонските глумци Сашко Коцев и Јелена Јованова, утре (20 часот) ќе има премиера во скопското кино Синеплекс, и почнува да игра на репертоарот. Режисер е Тин

„РЕВИЗОР“ Е ПРЕТСТАВА ЗА РАСИПАНОСТА НА ОБОЖАВАТЕЛИТЕ НА ВЛАСТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ ЦВЕТАНОВСКИ ЗА ПРЕМИЕРАТА ВО КОМЕДИЈА

Претставата „Ревизор“ од Гогољ, во режија и адаптација на Андреј Цветановски, премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот во Театар Комедија. Според Цветановски, „Ревизор“ зборува за малограѓанштината не како географска одредница,

Искрено, се надевам дека книгата во својот вообичаен облик нема да исчезне од животот на идните генерации, рече академик Урошевиќ на отворањето на 35. Саем на книгата

Книгите не се спалуваат топку често, денес се рециклираат. Или, благо речено, се повлекуваат од употреба. Дали навистина книгата во својот вообичаен облик ќе исчезне од животот на идните генерации? Јас искрено

„Ревизор“ во режија на Андреј Цветановски утре премиерно во Театар Комедија

Театар Комедија ја најавува новата премиера за 5. мај, Ревизор од Гогољ, во режија и адаптација на Андреј Цветановски. Ревизор, според режисерот Цветановски, зборува за малограѓанштината не како географска одредница, туку како

Одложена претставата „Птица со глава меѓу нозе” во Драмски театар

Претставата „Птица со глава меѓу нозе” е одложена од технички причини,  информираат од Драмски театар. Од театарот ги информираат добитниците на доделените гратиси дека билетите ќе важат за утрешната претстава „My name

САЕМOТ НА КНИГА ПОЧНУВА ДЕНЕС И ЌЕ ТРАЕ ДО 10 МАЈ, ЈСП УШТЕ НЕ ОДГОВОРИЛО ДАЛИ ЌЕ ПУШТИ ЛИНИЈА ДО „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

Над 60 издавачи од Македонија, Србија, Албанија и Косовo ќе се претстават на 35. издание на Саемот на книгата, кој ќе се одржува од денес до 10 мај во Арената „Борис Трајковски“

САЕМOT НА КНИГА ПОЧНУВА ДЕНЕС И ЌЕ ТРАЕ ДО 10 МАЈ, ЈСП УШТЕ НЕ ОДГОВОРИЛО ДАЛИ ЌЕ ПУШТИ ЛИНИЈА ДО „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

Над 60 издавачи од Македонија, Србија, Албанија и Косовo ќе се претстават на 35. издание на Саемот на книгата, кој ќе се одржува од денес до 10 мај во Арената „Борис Трајковски“

Јубилејно 35. издание на Саемот на книга: Богата програма од 4-10 мај

Доколку ги рангираме и разгледуваме најздравите навики, коишто може да ги поседува модерниот човек, која би била на прво место? Во дигитално доба со намален фокус и примање на информации, најздравата навика