Зошто децата се менуваат „преку ноќ“?

Честопати се вели дека децата се менуваат „преку ноќ“… Тоа некако, особено важи за второодделенците, кои одеднаш стануваат тврдоглави и нерасположени, а сè уште не се ни тинејџери. Зошто тоа се случува

Ана Ивановиќ со скромен, а уникатен изглед: Не е потребна голотија за оваа убавица да ги привлече погледите

Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ повторно ги воодушеви следбениците на Инстаграм со својот стајлинг. Не покажа ниту голотија ниту претера со додатоците, а сепак изгледа луксузно. На фотографијата која ја објави на својот

Денеска е Преподобен Симеон Дивногорски

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 мај. Денеска е Преподобен Симеон Дивногорски. Свети Симеон се роди во Антиохија во 522 година. Рано остана без татко,

Водечки научници предупредуваат: Глобалното затоплување забрзува со невидено темпо

Глобалното затоплување се забрза до ниво „без преседан“, а рокот во кој треба да се ограничи се приближува, предупредија педесет водечки научници во студија, објавена во списанието Earth System Science Data. Во

ВИДЕО: Том Круз по грешка ќе влезел во автомобилот на премиер Сунак

Том Круз доживеа непријатна случка откако слета на хелиодром во лондонската населба Батерси и се упати кон автомобилот наменет за британскиот премиер Риши Сунак. Познатиот глумец тргна кон автомобилот, но потоа сфаќа

Лејди Гага ги демантираше гласините за бременост: Едноставно сум лоша во теретана

Откако неодамна во медиумите и на социјалните мрежи се појавија гласини за нејзината бременост, Лејди Гага реши да проговори. Имено, пејачката за време на викендот се појавила заедно со партнерот Михале Полански

ВИОЛИНИСТОТ ЏУЛИЈАН РАХЛИН ОД ЛИТВАНИЈА ГО ОТВОРА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ НА 12 ЈУЛИ

Светски познатиот виолинист Џулијан Рахлин од Литванија, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид  ќе го отвори 64. издание на фестивалот „Охридско лето“, соопшти директорката Наташа Поповиќ, објавувајќи ја фестивалската програма.

Трик кој стана хит на ТикТок: Лушпи од компири и сода-бикарбона како средство за чистење ‘рѓа

Компирите содржат оксална киселина што ги претвора нерастворливите соединенија на железо во растворливи комплексни јони. Ова е научното објаснување за тоа како лушпите од компири може да помогнат во отстранување ‘рѓа од