10 ГОДИНИ ЈА СЛАВИМЕ КРЕАТИВНОСТА НАМЕСТО ПРОСЕКОТ, ВЕЛИ АНГЕЛКА ПЕЕВА-ЛАУРЕНЧИЌ ЗА ЈУБИЛЕЈОТ НА ДВИЖЕЊЕТО „БРАВО СИНЕ!“

Четири нови современи бајки од млади автори и илустратори беа промовирани денеска во чест на 10 години од основањето на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво сине!“ . Четирите

УТРЕ ПРЕМИЕРА НА „КАФЕЗ КАЈ КОКОНИ“ НА НИКОЛОВСКИ ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР, ЗА ПУБЛИКА НАД 18 ГОДИНИ

Претставата „Кафез кај кокони“ во режија на Димче Николовски, по текст на францускиот автор Жан Пуар, премиерно ќе се изведе утре во 20 часот во  Драмски театар во Скопје. Претставата не се

„Ричард трети“ на Пројковски на Меѓународна театарска олимпијада во Унгарија

Претставата „Ричард трети“ во режија на Дејан Пројковски, синоќа беше изведена во Печ, Унгарија во рамките на 10.издание на Театарската олимпијада. Македонскиот режисер кој стана познат во регионот по спектакуларните претстави, во

Филмови на Дејвид Рајкер во Кинотека, режисерот ќе присуствува на проекциите и гледачите ќе имаат можност да разговараат со него

Мајската филмска програма ќе биде домаќин на Дејвид Рајкер, американски сценарист и филмски режисер, со три наслови. Роден во Бостон, Рајкер се преселил во Брисел, Белгија, на петгодишна возраст, а потоа неговото

Солистички концерт на Антонио Илиоски денеска во Музејот на македонска борба

Виолончелистот Антонио Илиоски денеска во Музејот на македонската борба ќе одржи солистички концерт насловен „Антонио Илиоски и Камерен Оркестар – Скопје “. Концертот за виолончело и оркестар ќе биде изведен во C-dur

ВО ГРЧКОТО ИЗДАНИЕ НА „МОЈОТ МАЖ“ ПРВПАТ СТОИ „ПРЕВОД ОД МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК“, ГРЦИТЕ СО АПЛАУЗИ И МНОГУ ЕМОЦИИ ЈА ПРЕЧЕКАА РУМЕНА БУЖАРОВСКА НА САЕМОТ ВО СОЛУН

Огромен интерес од читателите и распродадени книги се импресиите од книжевната средба на македонсеката писателка, професорка и преведувачка Румена Бужаровска на Саемот во книгата во Солун, велат посетители за нашата редакција.Збирката раскази

„Со поглед кон Европа“, почна чествувањето на јубилејот 15 години Лекторат по македонски јазик во Риека

Промовирана монографијата „Со поглед кон Европа“, со дваесет текста од исто толку автори, за остварувањата за македонистиката во Риека од 2008 година до денес и за перспективите во времето што следи. Прва

Костадиновска-Стојчевска на средба со албанската министерка за култура, Маргарити, во Тирана пред вечерашната премиера на Битолски театар

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска престојува во еднодневна работна посета на Република Албанија, при што во Тирана ќе оствари средба со својата колешка, министерката за култура Елва Маргарити. На средбата ќе стане

ЗАЕДНО ЌЕ СЕ ОДРЖАТ ДВЕ ИЗДАНИЈА НА БИЕНАЛЕТО НА МАКЕДОНСКАТА АРХИТЕКТУРА – БИМАС 2023, ОБЈАВЕН ПОВИКОТ ЗА УЧЕСТВО

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) го отвори повикот за учество на Биеналето на македонската архитектура – БИМАС 2023 и соопшти дека од 14 до 30 септември ќе се одржат интегрално две

Промоција на „Живот на меѓукат“ од Јовица Ивановски во КИЦ

Промоција на поетската книга „Живот на меѓукат“ од Јовица Ивановски, ќе се одржи во четврток (11 мај), во Културно-информативниот центар, во изложбениот салон „Империјал 1“, со почеток во 20 часот. За книгата