ПЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ ЛИТЕРА СО ИЛУСТРАТОРИ ОД ХРВАТСКА, ПРОМОЦИИ И РАБОТИЛНИЦИ ЗА ДЕЦА И УМЕТНИЦИ

Тројца врвни илустратори и креативци од Хрватска, Доминик Вуковиќ, Николина Манојловиќ-Врачар и Бранка Холингсворт-Нара, се специјални гости на петтото издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца и млади Литера. 

ПЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ ЛИТЕРА СО ГОСТИ ОД ХРВАТСКА, ПРОМОЦИИ И РАБОТИЛНИЦИ ЗА ДЕЦА И УМЕТНИЦИ

Тројца врвни илустратори и креативци од Хрватска, Доминик Вуковиќ, Николина Манојловиќ-Врачар и Бранка Холингсворт-Нара, се специјални гости на петтото издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца и млади Литера. 

Сашо Пуљаревиќ на преведувачка резиденција во Скопје

Во рамки на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, поддржана од европската мрежа за превод и книги „Традуки“, на преведувачка резиденција во Скопје во мај престојува преведувачот од Словенија, Сашо Пуљаревиќ. Во

СТОЕЧКИ ОВАЦИИ ЗА МОЌНАТА „НАБУКО“ – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

Со долги аплуази и овации уште за време на целата изведба па сѐ до крајот и поклонот, публиката во Националната опера и балет (НОБ) синоќа ѝ честиташе на екипата на операта „Набуко“

ЗА ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМА ВО БИТОЛА НАЈМНОГУ АПЛИКАЦИИ ОД ИЗРАЕЛ, ДОАЃААТ И ТЕАТАРЏИИ ОД МОНГОЛИЈА

Фестивалите кои имаат историја, вредат човек да се бори за да се случуваат и во иднина, затоа што константно сме оппкружени со фестивали кои никнуваат преку ноќ со многу краток рок на

Лекторатот по македонски јазик во Риека одбележува 15 години постоење

Значаен јубилеј за македонистиката – петнаесет години од отворањето на Лекторатот по македонски јазик на Филозофскиот факултет во Риека, Хрватска. Токму на овој лекторат, во текот на првите децении на XXI век,

Македонската филхармонија остро реагира: Неуспешен дефокус од вистинските случувања со Филхармонија

Македонската филхармонија остро реагира на тенденциозните и некоректни написи објавени на дел од интернет порталите во државата, во врска со одржувањето на конвенцијата на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во големата сала

ПРЕМИЕРА НА „ТИК-ТАК“ НА СИНИША ЕВТИМОВ ВЕЧЕРВА ВО ТУРСКИ ТЕАТАР

Претставата „Тик-Так“ во режија на Синиша Евтимов, премиерно ќе се изведе во Турски театар, кој сѐ уште го користи објектот на Театар Комедија. Режисерот ни рече дека претставата е поставена по мотивите

Промоција на новите изданија на Румена Бужаровска на Саемот на книгата

Денес на Саемот на книгата на штандот на ТРИ, од 18 часот, ќе се одржи промоција на новите изданија на расказите на Румена Бужаровска, кои побудија голем интерес кај посетителите. „Осмица“ (ново